Aladağlar-Gölcük-Yedigöller gezi rehberi

Rengarenk doğasıyla yılın her günü farklı görüntüler veren Yedigöller bizi bizden alıp götürdü.

Yedigöller’i çok severim. Her fırsatta gitmeye çalışıyorum. Ortaokul arkadaşlarımda benimle aynı düşüncede olunca iki hafta önce bu düşüncemizi eyleme geçirerek Deep Nature tur şirketiyle “Aladağlar – Gölcük – Yedigöller” turu için anlaştık. Bu ikinci tur deneyimim olacaktı. Birincisini ETS ile bayram tatilinde tatmıştım fakat gerek otelimizin kötü oluşu gerekse ilk günkü aksaklıklar sebebiyle bu tur için pek içim rahat değildi. Zaten Deep Nature ile görüşmeden bir hafta önce bir başka tur şirketiyle görüşmüş ve turun yapılmasına iki gün kala turun yapılmayacağı bilgisini almıştık. Bakalım tur şirketlerine olan ön yargımı  bu turda yıkabilecek miydim?

Cuma akşamı Deep Nature’ın minibüsünün bizi bineceğimiz yerden almasıyla yolculuğumuz başladı. Minibüse binmeden önce gündüz saatlerinde Deep Nature’dan turla ilgili bilgiler cep telefonumuza geldiğinde, mesaj içerisinde yazan bilgilerden tur rehberimizin ismiyle ilgili olan kısmı, arkadaşımla aramızda bir geyik konusu olmuştu. Çünkü tur rehberimizin adı Cemgü NEYAPTI‘ydı. Bu mesajın yanlış olmadığını minibüse bindiğimizde anladık. Rehberimiz kendisiyle barışık ve bu duruma o kadar  alışıktı ki bizlere turla ilgili bilgiler vermeden önce adının ve soyadının nedenini açıkladı ve sonra turla ilgili bilgilendirdi. Dört saatlik bir yolculuk sonrasında Bolu’da konaklayacağımız otelimize ulaştığımızda dinlenmek için odalarımıza çekildik.Sadece askerde kalk ve kahvaltı saatleri olduğunu sanıyordum, meğersem turlarda da böyle saatler varmış. Saat 08.00’de kalktık ve kahvaltıya indik, sıkı bir kahvaltı sonrasında minibüsümüz 09.00’da hareket etti.

Bolu Aladağlar Göleti

Birinci gün tur programımızın ilk durağı Bolu’nun 30 Km güneyindeki Bolu İzcilik Kampı’nın yanında bulunan Aladağ Göleti‘ydi. Göletinin çevresi sarıçamlarla dolu ve çok temiz bir havaya sahipti. Göletin içerisinde Aynalı sazan başta olmak üzere birkaç tür alabalık yaşıyor. 6 Km olan Göletin çevresini, iki saatlik normal bir tempoyla fotoğraf çeke çeke dolaştık. Göletin içerisinde balıkların haricinde kuşlarda bulunuyor. Tam fotoğraf çekmelik. Ama göletin çevresini dolaşırken dikkatli olmakta da fayda var çünkü toprak gayet yumuşak ve kimi yerlerde bataklık halini almış. Dikkatsizliğimin ceremesini pantolonumu ve ayakkabımı çamur içerisinde bırakarak çektim.

Bolu Aladağlar Göleti

Aladağ Göleti nerede?

Aladağ Göleti’ni gezdikten sonra ikinci durağımız Bolu’nun 13 km güneyindeki suni olarak yapılmış bir set gölü olan Gölcük. Burada çok güzel alabalık lokantaları bulunuyor. Göl manzarası eşliğinde öğle yemeğimizi yedikten sonra Gölcük’ün etrafını turlamaya başlıyoruz. Gölcük’ün etrafı 1,9 km uzunluğunda, Aladağ Göletine göre daha rahat yürünüyor çünkü gölet etrafında özel bir yürüyüş parkuru bulunuyor.

Gölcük Göleti

Parkur üzerinde yürürken çam ve köknar ağaçlarının sonbahardaki dansı ve bu dansın göl üzerindeki yansımalarıysa insanı büyülüyor. Bu yürüyüşümüz fotoğraf molalarıyla birlikte yaklaşık bir saat sürüyor. Buradan otelimize geri dönüyoruz, dinlenmeye ve eğlenmeye çekiliyoruz.

Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller nerede ?

Turumuzun ikinci gün programının tamamını Yedigöller oluşturuyordu. Saat 09.00’da minibüsümüz hareket ediyor. Yedigöller, Bolu’nun 42 km kuzeyinde bulunuyor. Yollar asfalt olmadığı için bu yolculuğumuz yaklaşık 2,5 Saat sürüyor. Yol sizi ne kadar da yorsa etraftaki ağaçların renk geçişleri size bu yorgunluğu hissettirmiyor. Milli Park olarak korunan Yedigöller; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’den oluşuyor. Göllerin etrafı patika şeklinde ve herkesin yorulmadan dolaşılabileceği zorlukta. Gölleri dolaşırken Nazlı Göl’ün yakınında gördüğümüz Pisagor Ağacı’ndan bahsediyor rehberimiz ve bizi Pisagor Ağacı’na götürüyor. Hatta üstüne üstlük pisagor teoremi ve gördüğümüz ağaçla alakalı birkaç espiri bile yapıyor ayak üstü. İlginç bir ağaç Yedigöller’deki Pisagor ağacı; tek ağaç dal salmış kök mü olmuş yoksa bir ağaç devrilmiş diğer ağaçlamı birleşmiş anlamak pek mümkün olmasa da doğa ana bize ilginç bir güzellik sunmuş. Göllerimizi dolanmaya devam ediyoruz. Sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla fevkalade dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma yeri Yedigöller. Sonbaharda ise bitki örtüsünün kışa hazırlığı sebebiyle oluşturduğu renk cümbüşüyse çok güzel. Kamping için çok uygun olan Yedigöller içerisinde Orman Bakanlığı tesislerinin 40 yatak kapasitesine sahip bungalov evleri bulunuyor. Burada kalmak isterseniz öncelikle rezervasyonunuzu yaptırmak gerekiyor. (Rez. Tel: 0.312.2126300 / 2266). Tercihiniz çadır kurmaksa belli bir ücret karşılığı belirledikleri kamp alanı içerisinde çadır kurmanıza da müsaade ediyorlar.

Yedigöller'de Sonbahar

Yedigöller’de Sonbahar

Yedigöller'de Sonbahar

Yedigöller’de Sonbahar

Yedigöller’i tepeden izlemek için mutlaka Kapankaya Seyir Terasına uğramalısınız

Yol üzerinde Anıt Ağaç’a ve Kapankaya Seyir Terası‘na uğruyoruz. Anıt Ağaç, dört kişinin zorlukla kollarını kavuşturabildiği kalınlıkta, 500 yaşında bir Karaçam (Pinus Negra). Anıt Ağacı görmek istiyorsanız, yoldan 500 metre yukarıya 10 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Kapankaya Seyir Terası ise 1298 m rakım ile Yedigölleri kuş bakışı görebileceğiniz en güzel nokta. Yedigöller’de tüm göllerin etrafı 4,5 km. Bu yürüyüş normal tempoda yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyor. Burada öğle yemeğinde mangalımızı yaptıktan ve biraz daha doğanın tadını çıkardıktan sonra İstanbul’a dönme vaktinin geldiğini anlıyor, yola koyuluyoruz.

Kapankaya Seyir Terası

Kapankaya Seyir Terası

Hafta sonunu, iki günde olsa, İstanbul’dan kaçarak bu güzel mekanlarda geçirdiğimiz için mutlu ve yorgun bir şekilde akşam kendimizi İstanbul’da buluyoruz.

Aladağlar – Gölcük – Yedigöller rotasını eğer turla gezmek istiyorsanız birkaç alternatif mevcut. Biz Deep Nature’i tercih ettik, bizim için güzel ve memnun edici bir tatil oldu.

3 YorumlarYorum bırak

  • Gerçekten çok güzel bir geziydi.Doğa ile dolu dolu 2 gün geçirdik doğrusu ve çok iyi geldi.Tadını çıkarabilmemiz için hava koşulları da bize yardımcı oldu sağolsun:)Darısı bir sonraki gezimizin başına inşallah.Ellerine sağlık.

  • Gerçekten doğayla kısa bir süre bile olsa içiçe olabilmek yani yorucu istanbul trafiği ve stressinden uzak böyle yerlere gitmeye görmeye hepimizin ihtiyacı var doğa yeşillik temiz hava bizim için gerçekten önemli umarım bende bidahaki sefere sizlerle bu güzel anları paylaşırım teşekkürler bu paylaşımın için.Ben en son 94 yılında gitmiştim ama bukadar keyif almamıştım :))))

  • Bayılıyorum doğaya gerçekten çok muazzam teşekkür ederim böyle güzellikleri paylaştığınız için

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.