Türkiye

Bekle beni ışık ülkesi, Likya yolunu yürümeye geliyorum

Likya Yolu'ndan..

Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Olimpos’a kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanmasıyla oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmış. Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor.. Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı mevcuttur. Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır. Likya Yolu’nun birinci bölümünde Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos ve Phaselis bulunur.

Likya Yolu’nu senelerdir yürümek istiyordum fakat gerek kendimi hazır hissetmediğim gerekse zamanım el vermediği için bir türlü bu isteğimi yerine getiremiyor ve likya yoluyla ilgili blogları okuyup, fotoğraflara bakıp, “ah şimdi orada olsaydım” diye iç geçiriyordum. Bu sene için de tatil planımı Ekim ayı gibi Küba’ya gitmek üzerineydi. Fakat malum kriz ortamı oluşunca gezinin madden beni zorlayacağını düşünerek bu planı sonraki yıllara erteledim. Böylece bana her zaman yürümeyi hayal ettiğim Likya Yolu’nu yürümek için fırsat çıkmıştı. Likya Yolu’nu yürümek için en uygun aylar olarak Nisan – Mayıs, Eylül – Ekim – Kasım aylarının tercih edildiğini bildiğim için bende yürüyüşümü Mayıs ayının 17’si ile 24’ü arasında yapmaya karar verdim.

Likya Yolu yaklaşık 24 etap’tan oluşuyor.  Tamamı 509 km uzunluğunda ve yaklaşık bir ayda yürünebiliyor. Ne yazık ki yürümek için bir aylık sürem olmadığı için kendime Olimpos’tan başlayıp Kaş’ta sona erecek bir rota çizdim. Bu rotanın uzunluğu 145km.  6-7 günlük bir yürüyüş düşündüğüm için tamımını yürümek zor olabilir bu nedenle bazı karayoluna yakın etapları araçla geçebileceğimi düşünüyorum. Bu yürüyüş fikri ilk aklıma düştüğünde tek kişiydim fakat daha sonrasında birkaç kişiyle birlikte yürümenin daha iyi olacağı düşünündüm. Gezenbilir‘e yürüyüş partneri ilanı verdim. İlanıma Bora arkadaşım cevap verdi. Eğer bir aksilik olmazsa bu yolculuğu kendisi ile birlikte yapacağız.  Kendisi Ankara’dan gelecek, Olimpos’ta buluşup  oradan yürüyüşümüze başlayacağız.

Likya rotamı şu şekilde kararlaştırdım;

Olimpos – Çıralı – Adrasan (16-20 KM)

Adrasan – Gelidonya Feneri ( 13 KM )

Gelidonya Feneri – Mavikent ( 15 KM )

Finike – Goncatepe ( 20 KM )

Goncatepe – Demre ( 19 KM )

Demre – Kekova ( 26 KM )

Kekova – Aperlai ( 13 KM )

Aperlai – Kaş ( 23 KM)

Aslında yolculuğum 15 Mayıs akşamı uçakla Antalya’ya geçmemle başlayacak. Bir  akşam Antalya’da alıp, öğleden sonra Olimpos’a geçeceğim. Bu hafta sonu Olimpos hareketli olacak gibi gözüküyor, zira 16 – 19 Mayıs tarihleri arasında 1.Uluslararası Reggae Festivali Olimpos / Adrasan Beach’te yapılacak. Burada da bir gece kalıp, biraz eğlenip 17 Mayıs  sabahında ise günün ağarmasıyla birlikte yollara düşeceğiz. Yürüyüşümüz süresince çadırda konaklamayı planlıyoruz. Yemek ihtiyacımızı da kendimiz karşılayacağız.

Yürüyüşte kullanacağım malzemelerle ilgili yaptığım hazırlıklar ve bilgiler; Bu yürüyüşe gitmeye uçak biletlerimi almak gibi ani bir hareketle niyetlendiğim için yürüyüşümde kullanacağım birçok malzemem eksikti. İki aylık bir süreçte bu eksiklerimi tamamlamam gerekiyordu.

1- Trekking Ayakkabısı ; Öncelikle bileği iyi saran bir trekking ayakkabısına ihtiyacım vardı. Çünkü daha önce Niğde AladağEmler zirve tırmanışında kullandığım trekking ayakkabım bileğimi iyi sarmadığı için yürüyüşüm baya zor geçmişti. Araştırmalarım ve tavsiyeler üzerine Boreal’in Atlas modelini aldım. İlk başta derisinin süet olması ve çarşak bantlarının olmaması pek hoşuma gitmemişti. Giydiğim ilk günde de ayağımı hem bağlama yerlerinde sıktı hem de bilek kısmından ayağımı vurdu. Fakat sonrasında ayağım alıştı. Aslında ayakkabının ayağımı vurması sanırım daha önce bilekli bir ayakkabıya alışık olmamamdan ileri geliyordu. Bağlama yerlerinden sıkmasının sebebi ise ayakkabının tek parça deriden yapılmasından kaynaklanmakta, katlama yerlerindeki deri biraz ezildikten sonra bu sıkıntım da geçti. İyi ki ayakkabı ihtiyacımı yürüyüşten 1-2 ay önce almışım, eğer son günlere bırakmış olsaydım, yürüyüş sırasında gerçekten büyük sıkıntı çekerdim. Ayakkabı konusunda önerim; Alacağınız ayakkabının su geçirmez olması, goratex türevi hava alabilir bir deriye sahip olması ve kalın tabanlı olması yönünde.

2 – Trekking Çorabı ; Kullanmakta olduğunuz ayakkabı eğer goratex ve benzeri su geçirmez bir deriye sahip ise ayakkabınızdan yüksek verim alabilmeniz için sentetik, naylon karışımı bir çorap kullanmanız iyi olacaktır. Tercihimi Coolmax Çorap‘tan yana kullandım. Coolmax çorapları Everest Outdoor’da 3 TL’ye aldım.

3 – Giyim ; Hızlı kuruyabilen dryway kumaşa sahip, nefes alabilen gömlek, t-shirt ve pantalonlar almayı tercih ettim.

4 – Çadır ; Sıra yürüyüşümde beni içerisinde barındaracak olan güzel, kullanışlı bir çadır almaya geldi. Çadır tercihimi uzun süredir aklımda olan bir çadırdan yana kullandım ve Husky Flame modelini aldım. Çadırın beni cezbeden özellikleri aynı grup çadırlar arasında hafif, üç pollü, rüzgara dayanıklı ve fiyat bakımından uygun olmasıydı. Aldığım çadırı yürüyüş öncesinde bir defa Sudüşen Şelalesi gezisinde deneme şansım oldu. Kurulum kolaylığı, dayanıklılığı açısında tavsiye edebileceğim bir çadır. Dört mevsim kullanılabilir.

5 – Ocak ve Pişirme Seti ; Yürüyüşüm sırasında yemek problemimi kendi hazırlayacağım yemeklerle çözmek istediğim için kendime uygun bütçeli, yüksek ısı çıkışı ve kartuş-yanıcı bölümlerinin ayrı olduğu bir ocak tercih ettim ve Primus Gravity EF modelini aldım. Ocağı alırken aynı markanın benzin ocağı da vardı. İki ocak arasında pek kararsız kaldım. Fakat fiyat yönünden aralarında baya fark olduğu için bu modeli seçtim. Ürünle birlikte ayrıca teflon bir ürün olan Primus Litech Pişirme Seti aldım. Eğer siz ocağınızı yüksek irtifa gerektiren bir aktivitede veya kış aktivitelerinde kullanacaksanız benzin ocağı almanız yerinde bir seçim olacaktır.

6 – Diğer Malzemelerim ; Sırtçantası, mat, baton, kafa feneri, bel çantası, gps, çok amaçlı bir çakı, temizlik malzemeleri, ilkyardım malzemeleri, ip, fotoğraf makinesi, tripod..vs. olacak. 🙂

Evet, malzemelerim de hazır olduğuna göre sırt çantamı hazırlamayabilirim. Aslında en zor kısım bu biliyor musunuz ?  Çünkü almam gereken bana yolculuğum boyunca gerekecek bir sürü malzeme vardı ama yerim kısıtlıydı. Neyse ki dün gece zorda olsa alacak listemdeki malzemeleri teker teker çantama yerleştirerek çantamı toparladım. Birkaç kez sırtıma alıp ayarlarınıda yaptım. Çantam hazır sonunda. Son yapmam gereken ise; daha önce datalarını Onur arkadaşımdan aldığım Likya Yolu’na ait gps bilgilerini cihaza aktarmak. Aslında kendimde başlayacağım nokta olan Olimpos’tan Kaş’a kadar detaylı bir harita çıkaracağım ama yolculuğuma referans olması için bu datalar çok işime yarayacak. Şimdi yola çıkmaya hazırım.

Bugüne kadar gezi öncesi Likya Yolu ile ilgili birçok site gezdim. Kaynak olması açısından aşağıda adreslerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Seyirdefterinden Notlar

Doğayla Dost Yazana DairFotoğraflı Gezi Rehberi (Yazımdaki Likya Yolu fotoğrafı bu siteye aittir.)

Dönünce ayrıntıları sizlere aktaracağım, şimdilik bu kadar..

5 Comments

 1. Avatar

  Basak

  15 Mayıs 2009

  Sevgili Kadir; acaba bu rotayı yalnız mı yoksa bir ekip (ve rehber)eşliğinde mi yürüdün? Yalnız yürüdüysen, gerçekten iyi iş çıkarmışssın.

 2. Avatar

  Basak

  15 Mayıs 2009

  Üst yorumumun cevabını yazının içinden aldım, o paragrafı atlamışım okurken, dikkatsizlik… kusura bakma:)

  • Avatar

   admin

   15 Mayıs 2009

   Merhabalar..

   Ne kusuru..Şöyle söyleyeyim; aslında bu rotayı iki kişi geçecektik fakat olmadı. İlk günün sonunda arkadaşım sıkıntısını belirtince geri kalan etapları ben tek başıma yürürüm diye düşündüm ama yapamadım. Böylece Olimpos – Adrasan arasını partnerim ile, Adrasan – Karaöz arasını yalnız başıma yürümüş oldum. Güzel bir deneyim oldu ama tek başına insan yürüyünce motivasyonu düşüyor..Hele ki o sıcakta oldukça fazla..

 3. Avatar

  hakan

  15 Mayıs 2009

  merhaba yazınızı okudum 3 yıldır bu yolu yürümek istiyorum bu sene büyük bir ihtimalle bir aksilik olmazsa yürücem fakat bu konuda tecrübe ve bilgi eksikliğim var.! sizin aracılığınızla bu yolu yürümek isteyen yada isteyenlerle irtibat nasıl kurabilirim.? detaylı bilgiyi nerden alabilirim? bu yolda rehperlik hizmeti veriliyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • Avatar

   admin

   15 Mayıs 2009

   Hakan Bey Merhaba,

   Likya yolu turu düzenleyen Tempo Tur gibi şirketler mevcut. Bu yerler haricinde ROTA gibi gezi gruplarını yahoo grup üzerinden takip ederseniz, bu grupların tamamını olmasada, etap etap yürüyüşleri oluyor. Onlara katılabileceğinizi düşünüyorum.

   Hangi seçeneği tercih ederseniz edin ama daha fazla ertelememenizi tavsiye ederim. 🙂

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Yedigöller Tabiat Parkı
Türkiye

Doğa harikası Bolu

Rengarenk doğasıyla yılın her günü farklı görüntüler veren Yedigöller bizi bizden alıp götürdü. Bolu Aladağlar ve Gölcük ise mutlaka görülmeli.
Gezi Yazılarım Kampçılık Türkiye Yaşam Tarzım

Yalova, Sudüşen Şelalesi gezimiz

Bahar geldi mi dereler, akarsular coşuyor. Yalova'da bulunan Sudüşen Şelalesi ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Yakınında kamp kurmaksa çok zevkli