Hakkımda

“Aynası iştir kişinin lafına bakılmaz.” sözünü çok severim. Ve merak değil midir insanı yollara düşüren? 7‘sinde de 77‘sinde de değişir mi insan? O zaman size biraz hakkımda bilgi vereyim, tanışalım, kaynaşalım. Ben, Kadir Pirasoğlu… (Son zamanlarda herkes Ruhi dese de) 1981 yılında İstanbul – Üsküdar’da başladı hayat hikayem. İlkokula kadar dedemlerle birlikte Balıkesir’in küçük ilçesi Erdek’te yaşadım. Gezme virüsünü orada bulaşmış olmalı ki dedemler beni çoğu zaman ya zeytinlikte bir kaplumbağanın peşine koşarken ya da park yerine deniz kenarındaki kayalıklarda oynarken bulurlarmış. Yaşım 4 bilemedin 5 imiş. Küçük yerin verdiği güvenlik duygusuyla korkusuzca dilediğimi yaparmışım. Aslında çocukluktan bugüne pek bir şey değişmedi. Aklım fikrim gezmekte, yeni yerler görmekte, keşfetmekte, öğrenmekte ve deneyimlemekte. Bu bazen bir dağın tepesi, bazen derin sular, bazen de bulutlar oldu. Üniversitede de bu istek ve arzu katlanarak arttı. Üniversitede otostopla tanıştım. Üniversite bitip işe girdiğimdeyse artık tek başıma gezmeye, keşfetmeye başlamıştım.

Gezgin Ruhi ‘de ne bulacaksınız?

Paylaşmayı seviyorum. Burada gezip, gördüklerimi ve deneyimlerimi yazıyorum. Bir nebze size yol göstermeye, sizi harekete geçirmeye ya da gezilerinize kaynak olmaya çalışıyorum.
Paylaşımlarımı blogtan önce facebook ve instagram‘dan takip etmeye ne dersiniz?

Neden Gezgin Ruhi?

Çocukluğundan beri aklı fikri gezmekte ve keşfetmekte olan birinin ruhu da gezgin olunca Gezgin Ruhi çıktı ortaya. Aslında 2006 yılından beri aralıklarla da olsa blog yazıyordum. 2013 yılında jenerik olarak hobilerime uygun blog ismiyle yazmaya devam etme fikrine kapılınca daha önce blog.pirasoglu.com‘da yazdıklarımı da yeni adresim gezginruhi.com‘a taşıdım. Gezgin Ruhi - Prag'ta

Çok okuyan mıyım yoksa çok gezen mi?

İşim dolayısıyla özellikle Türkiye içerisinde çok geziyorum. Ucuz bilet kampanyalarını da kaçırmayaya özellikle dikkat ediyorum. Bugüne kadar Bosna Hersek – Hırvatistan (2008), Kıbrıs (2009), İsviçre – Fransa (2010), Suriye – Lübnan (2010), Hollanda – Belçika – Fransa (2012), Yunanistan – Makedonya – Kosova (2013), Sırbistan (2013), Romanya (2014), Gürcistan (2015), Hollanda – Almanya (2015), Yunanistan (2015), Malta (2015), Çek Cumhuriyeti (2015), İtalya (2016), Norveç (2016), İtalya (2018), Romanya (2019) olmak üzere toplan 20 ülke gezdim. () Yurt içi ya da yurt dışında yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, olduğum yerde yerlisiymiş gibi yaşamak hoşuma gidiyor. Geziler haricinde bugüne kadar dalış, yüzme, yamaç paraşütü, dağcılık, trekking, bisiklet, koşu (yol, dağ), yelken gibi birçok aktivite yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Tek bir aktiviteye bağlı kalmak kesinlikle bana göre değil. Bu nedenle elimden geldiğince hep yeninin peşindeyim. Marmaris Yat Yarışı

Kadir Pirasoğlu kimdir, ne yapar?

Üniversiteyi bitirdikten sonra farklı iş deneyimleriyle hayatıma devam ediyorum. Hiçbir zaman hırsları olan bir insan olmadım, olamadım ve olamayacağım. Yedi sene insan kaynakları alanında seçme – yerleştirme, eğitim ve kurumsallaşma çalışmalarında yeraldıktan sonra içimdeki girişimciyi harekete geçirmek için e-ticaretle ilgilenmek isteyen bir arkadaşımla birlikte çetin rekabetin olduğu internet ortamında iki sene tekstile yönelik tasarım ürünler satışı yaptık. Fakat çalıştığımız dönemde internetin yükselen yıldızı private shopping‘in satın alma anlayışına, reklam bütçelerine ve rekabetine ayak uyduramayarak girişimimize son verdik. Ağustos 2013’ten beri gezmeyi, keşfetmeyi ve yazmayı seven biri olarak Motor Boat & Yachting Türkiye‘de yazı işlerinde editör olarak çalışıyorum. Ayrıca bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerle firmalara fotoğraf çekimi, web tasarımısosyal medya ve metin yazarlığı konularında freelance destek veriyorum.

6 Comments

 1. Avatar

  Çelebi Alper

  15 Mayıs 2014

  Yolun hep açık olsun dostum, keşfetmeye devam.

  • Avatar

   gezginruhi

   15 Mayıs 2014

   Teşekkür ederim dostum.. Senin de açık olsun 🙂

 2. Avatar

  ELİF sarı

  15 Mayıs 2014

  En çok şu yazı işlerinde editörlük yapmanı sevdim 🙂 Gezmek ama tek başıma, sırt çantası ile, kafama göre, plansız-rotasız gezmek beni de çok besliyor. Blogumda Kos ve Berlin var sadece 🙁 Çocykların büyümesi ve ekonomik anlamda ferahlık beklentisi içinde erteliyorum seyahatlerimi şimdilik..

  Eline sağlık, sayfana bayıldım.

  • Avatar

   gezginruhi

   15 Mayıs 2014

   Elif Merhaba, yarın yapacağım Norveç yolculuk öncesi bu yorumun beni çok mutlu etti. Gezmek bir çoğumuzda tutku, okumak gibi. Onun için sanırım çok okuyan mı çok gezen mi sözü çıktı :)) Bence erteleme hiçbir şeyi, erteledikçe kalıyor çünkü. Blogumu güncel tuttuğum pek söylenemez ama beğendiğine sevindim. Bence gez ve yaz.. Kalemin gördüğüm kadarıyla kuvvetli zaten.. Sevgiler..selamlar..

 3. Avatar

  göbekligezginler

  15 Mayıs 2014

  bloğunuzu yeni farkettik. Elinize sağlık çok güzel olmuş. böyle bloglar diğer herşeyden daha yararlı olduğunu düşünüyoruz.

  • Avatar

   gezginruhi

   15 Mayıs 2014

   Çok teşekkürler… Sizinki gibi aktif tutmak lazım tabii… Ben biraz geriden geliyorum bu sıralar… Gezmekten, yazmaktan vazgeçmeyin… Sevgiler, selamlar…

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.