İtalya bisiklet turu Bisiklet turları

İtalya bisiklet turunda zorlu Stelvio Geçidi etabı

Bisikletle Stelvio Geçidi

İtalya bisiklet turumda Stelvio Geçidi beni fiziken ve psikolojik olarak en çok zorlayan ama bir o kadar da keyif aldığım etap oldu.

İtalya bisiklet turu için mayıs ayı sonunda uçağım Roma Fiumicino havaalanına tekerlek koyduğunda aklımda sadece kaba taslak hazırladığım bir tur planı vardı. Gitmeden araştıracak, notlar alacak pek vaktim olmadı. -Zaten hangi gezimde net bir plan belirledim onu da hiç bilmiyorum.- Ama bildiğim tek bir şey vardı, Roma’dan sonra Eurovelo İtalyayı kısmen takip edecek ve Mont Blanc Maratonu için Chamonix’ye ulaşana kadar çok güzel yerler görecektim. Aslında birkaç kez rota yapmak için MapMyRide programını açıp rota yapmaya niyetlensem de net bir plan oluşturamadım. Haritaya bakarken aklımda belki de tek bir yer vardı; İtalyanların ünlü Stelvio Geçidi. (Passo dello Stelvio)

Stelvio'ya Prato'dan çıkışta ilginç heykellerin bulunduğu bir yer
Stelvio’ya Prato’dan çıkışta ilginç heykellerin bulunduğu bir yer

Stelvio Pass motosikletçilere, turculara ve de özellikle İtalya bisiklet turu Giro d’Italia tutkunlarına yabancı gelmeyecektir. Alp sıradağlarında (Alpler) yer alan Passo dello Stelvio, 2758 metrelik rakımıyla Avrupa’nın ve Alpler’in en yüksek araç geçiş noktası. Bu nedenle burası bisikletçilerin ve motosikletçilerin hayatlarında bir kez mutlaka tırmanırken ya da inerken geçmek istedikleri bir dağ geçidi. Giro’nun en zorlu 5 tırmanışı arasında yer alan Stelvio Geçidi ’nin biri Prato allo Stelvio’dan, diğeri Bormio’dan olmak üzere iki çıkışı ve tabii ki de iki inişi bulunuyor. Prato ‘dan çıkmayı tercih ederseniz sizi 24.3 km’lik bir yol, 48 viraj, 1808 metre yükselme ve ortalama yüzde 7.4’lük eğim bekliyor. Eğer Bormio ‘dan çıkmak isterseniz şartlar biraz yumuşuyor. Yine de 1558 metrelik yükseklik kazanımı ve 21 km’lik ortalama yüzde 7 eğimli bir yol da az değil. Hele de benim gibi bisikletinizde 30 kiloluk bir ekstra ağırlık taşıyorsanız hangi yolu seçerseniz seçin işiniz daha da zorlaşıyor.

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ YOLLARI ARASINDA

Peki, dünyanın en tehlikeli yollarını sıralayan dangerousroads.org‘da yer alan Stelvio Geçidi neden bu kadar popüler? Burayı ister arabayla geçin, ister bisikletle yukarıda sizi kimse şampanya ve konfetilerle karşılamıyor olsa da cevap basit: Burası 2758 metrelik rakımıyla Avrupa’nın ve Alpler’in en yüksek araç geçiş noktası. Stelvio Milli Parkı içerisinde bulunan bu bölge korunmuş doğasıyla ve her yerde size sunduğu muhteşem manzaralarla en güzel yollarından biri. Ancak iki aracın yan yana geçebildiği, dönüşlerde dikkatli olunması gereken yol dar ve keskin virajlarıyla tehlikeli olsa da burada herkes birbirine inanılmaz saygı gösteriyor. Zaten özellikle Kuzey İtalya, Avrupa’da bisiklet turu yapılabilecek en keyifli yerlerden biri. (Tabii ki şimdilik benim için Norveç’ten sonra geliyor) Kuzey İtalya’da hem bisiklet kullanımı güneye göre daha yaygın, hem de kilometrelerce özel bisiklet yolları var.

Stelvio'ya çıkan bisikletli bir ekip
Stelvio’ya çıkan bisikletli bir ekip

STEVIO GEÇİDİ SÖYLE BAKALIM, SEN MİSİN YAMAN BEN Mİ?

İtalya bisiklet turumun başlangıç noktası olan Roma’da kaldığım süre içinde rota planımı netleştirdim ve güzel bir Kuzey İtalya rotası çıkardım. Rotaya göre önce Trento’ya kadar Garda Gölü’nün doğu kıyısını takip ederek kuzeye doğru, Eurovelo 7 rotasının da geçtiği Bolzano’ya kadar çıkacak sonra da batıya doğru Stelvio ’ya yol alacaktım. Tabi bu rotayı çıkarırken yine detaylı bir araştırma yapmadım. Riva del Garda’dan sonra Bolzano’ya kadar belli yerlerde kesilse de –benim yolu kaçırmış olmam çok muhtemel- bisiklet yolları var. Bolzano’dan çıkış yaptığım Prato allo Stelvio’ya hemen hiç bisiklet yolunda çıkmadan ulaşmanız mümkün. Tabi benim gibi yolu çevrenin güzelliğine kapılıp karıştırmazsanız.

Eşsiz güzelliklere sahip Stelvio Pass
Eşsiz güzelliklere sahip Stelvio Pass

Passo dello Stelvio ‘ya iki çıkışın olduğunu yazmıştım. Prato’da bikehotel gibi bisikletçilere yönelik farklı konseptte konaklama imkanları olsa da Bormio bu konuda daha çok alternatife sahip. Eğer benim gibi çadır konaklamalı geziyorsanız Prato’da her şey var. Alışverişinizi yapıp, yemeğinizi yedikten sonra çadır için bir yer bulup, çıkış öncesi dinlenebilirsiniz. Ama kamp yeri için biraz gözünüzü açık tutun derim. Malum İtalya’da her yere çadır atamıyorsunuz Norveç gibi ama göze çarpmayacak bir yer bulursanız da size kimse karışmıyor. Çıkışı erken saatlerde sonlandırmak için sabah geç saate kalmadan başlamak gerekiyor. Her ne kadar yaz ayları ve hava geç kararıyor olsa da 24.3 kilometrelik bir yol ve 1808 metrelik yükseliş az değil. Stelvio çıkışı öncesi yanınıza atıştırmalık ve suyunuzu almayı da unutmayın. Çünkü yol üstünde yerleşim yerleri olsa da Prato’daki gibi alışveriş imkanları pek yok. Yol üzerinde dağlardan gelen kaynak sularını doldurabileceğiniz yerler var ama susuz kalmamak için iki litre civarı bir su taşımak iyi olacaktır.

Stelvio 'ya Prato ‘dan çıkarsanız sizi 24.3 km boyunca 48 viraj, 1808 metre yükselme ve ortalama yüzde 7.4’lük eğim bekliyor.
Stelvio ‘ya Prato ‘dan çıkarsanız sizi 24.3 km boyunca 48 viraj, 1808 metre yükselme ve ortalama yüzde 7.4’lük eğim bekliyor.

BİTMEK BİLMEYEN TEHLİKELİ VİRAJLAR

SS38 karayolunu takip ederek hafif hafif yükselmeye başladığınızda ilk kilometrelerde eğim pek kendini hissettirmiyor. Bu sırada zaten hem çevrenizdeki manzara, hem de yanınızdan geçen araçların çeşitliliği sizi etkiliyor. 60-70 model nostaljik arabalardan son model hız makinelerine sanki herkes bu yol için burada. Yol hiç boş kalmıyor. 1275 rakımlı Gomagoi’yi geçtikten bir süre sonra dar bir vadiden yol devam ediyor. Burada kışın karların yolu kapaması için yapılan bir tarafı açık tüneli görüyorsunuz. Kış ayları burada oldukça zor geçiyor olmalı. Yol yavaş yavaş yükselmeye başlıyor ve eğimi iyiden iyiye hissediyorum. Bir süre devam ettikten sonra bitki örtüsü değişiyor. İlk kilometrelerde içinden geçtiğiniz sık çam ormanı yükseldikçe seyrelmeye, son birkaç 100 metreye doğruysa yerini bozkırlara ve taşlık alanlara bırakıyor. Tırmanış dikleştikçe virajlar da sıklaşıyor. Viraj dönüşlerindeki sayılar ilk başta biraz moral bozukluğu yaratsa da virajların sayıları büyüdükçe Stelvio Geçidi ’ne yaklaştığımı müjdeliyor olması motivasyon kaynağım oldu. Ne kadar durdum, fotoğraf çektim, manzarayı seyrettim, yoldan geçenlerin hayret dolu bakışlarına maruz kaldım bilmiyorum ama yine de 30 kilogram eşyayla çıktığım 24 kilometrelik Stelvio, saatler ilerledikçe dünyanın en zor ama en güzel yollarından biri oldu benim için.

Stelvio Geçidi ’ne doğru yaklaştığımda saat 5’i geçmiş ve rüzgarın da etkisiyle hava iyiden iyiye soğumuştu ama önümde son bir eğim vardı. Yolun ortalarında üzerime bir ara katman geçirmekle ne kadar iyi yaptığımı bu son bölümde anladım. Burada Decathlon‘dan aldığım uygun fiyatlı polar ve bisiklet rüzgarlığı çok işime yaradı.

Passo dello Stelvio
Giro’nun en zorlu 5 tırmanışı arasında yer alan Stelvio Geçidi ’nin biri Prato allo Stelvio’dan, diğeri Bormio’dan olmak üzere iki çıkışı bulunuyor.

VE ZİRVE.. STELVIO PASS – RAKIM 2758

Yol bitti ve sonunda zirvedeyim. 2758 metrelik, zaman zaman beni zorlayan Stelvio Pass bitti. Sabah 9-10 gibi başladığım çıkış akşam üstü 5-6 gibi bitti. Tabii bu uzun sürede baya bir yüklü olmamın etkisi büyük ama olsun. Sonuçta bu hayatımda yapmak istediğim bir şeyin daha üzerini çizdiğim an olarak belleğimde yer aldı.

Zirvede pek bir şey yok. Burası karnınızı doyurabileceğiniz birkaç tane sosis ve hamburger satan tezgah ile hediyelik eşya satan dükkanın, konaklama yerlerinin bulunduğu bir geçiş noktası. Hemen karnımı doyurup, üzerime birkaç kuru giysi geçirdikten önce hatıra fotoğrafları çekip sonra Birmio’ya doğru inmeye başladım. Bu vadi biraz daha geniş şekilde aşağıya doğru indiği için bol bol rüzgara maruz kaldım. Tüneller başlayınca biraz rüzgar kesilmeye başlasa da hava iyiden iyiye karardığı için hemen daha önce yol olarak kullanılan ama şimdi atıl bir halde duran eski yolda korunaklı bir yer bulup çadırımı kurdum ve dinlenmeye başladım.

6 Comments

 1. Avatar

  Melke

  10 Ocak 2019

  Yazıyı okurken seni tepede konfeti ve şampanyayla bekleyesim geldi. Bir gün bu 24 kmlik yolu kutlayalım 🙂

  • Avatar

   gezginruhi

   10 Ocak 2019

   Hehe, di mi? Valla zor ama keyifli bir yoldu. Kutlayalım tabii 🥳🙃

 2. Avatar

  travelers.in.colors

  10 Ocak 2019

  Tebrikler 👏🏼👏🏼 hem bu geçidi bisiklet ile geçmeyi başardığınız için, hem de güzel anlatımınız için 😊
  Biz de eşimle 2018 Ağustos ayında motosikletimizle geçtik Stelvio geçidini. Bisiklet ile zirveye varanları alkışlarla karşılıyorlar zaten insanlar 😊 Müthiş bir deneyim, Herkesin tatmasını istediğimiz çok güzel bir yolculuk. Emeğinize sağlık, keyifli geziler dileriz..

  • Avatar

   gezginruhi

   10 Ocak 2019

   Çok teşekkürler, ben de sizleri tebrik ederim oralara kadar gidip bu keyfi tattığınız için. 👍🏻👍🏻… Kesinlikle müthiş güzel yerler, imkanı olanlar kaçırmamalı ☺️

 3. Avatar

  Basak Bulut

  10 Ocak 2019

  Yol, fotoğraflar, anlatım harika! Bormio’dan çıkmak daha iyi gibi, tebrikler Ruhicim, yolundan devam👍😊

  • Avatar

   gezginruhi

   10 Ocak 2019

   Teşekkür ederim. Sizleri de takipteyim. 🙂

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Bisiklet turları İstanbul'dan kaçış rotaları

Darlık barajı-Sahilköy bisiklet rotası

Bahar ayları gelip, havalar biraz güzelleşince insan kışın uyuşukluğunu üzerinden atmak ve güneşle buluşmak için yola çıkmak istiyor. Ama iş
Bir Bisiklet Hikayesi - Norveç Bisiklet Turu
Bisiklet turları

Bir bisiklet hikayesi

Bisikletim sayesinde nice yerler gördüm. Birlikte yağmurda ıslandık, güneşte yandık, rüzgârla serinledik. O hikayelerin bazılarını Bir Bisiklet Hikayesi'nde anlattım.