Avrupa

Hostel Han – Priştine

Rahibe Teresa Bulvarı

Yunanistan turumuz sırasında Üsküp’ten Ohrid’e gideceğimiz gün Priştine’yi de rotamıza ekleyince biranda kendimizi alelacele yollarda bulduk. Hava Ekim’in ortası olmasına rağmen Üsküp’te oldukça güzel ve sıcaktı. Açık ve aydınlık bir havada Kosova sınırını kolayca geçtik. Sadece kapı girişinde Kosova’nın yabancı arabalar için uyguladığı sigorta uygulaması bize ekstra 30 Euro’ya patladı. Şehir merkezine ulaşana kadar hava karardı ve Üsküp’e göre Priştina oldukça serindi. Hemen arabamıza güvenli bir yer aramaya koyulduk. Şansımıza Garibaldi Street üzerinde kapalı bir otopark bulduk sonra gezmeye başladık ama ani karar verdiğimiz için Priştine’de nereyi gezeceğimizle ilgili pek bir fikrimiz yoktu. Yürümeye başlayınca kendimizi karşılıklı kafe ve restoranların olduğu trafiğe kapalı Mother Teresa Bulvarı’nda bulduk. Gezdiğimiz her şehirde olduğu gibi wifi’si olan bir kafe bulup oturduk. Hemen akşam için kalacak bir yerler bakmaya başladım. Booking.com’daki yerler için geç kalınca şansımızı hostellerden yana kullanmaya karar verdik. GPS’in verdiği kolaylıkla oturduğumuz kafenin arkasında bir hostel olduğunu gördük. Kafedeki çocuğa sorduğumuzda Hostel Han’ı tavsiye edebileceğini hatta götürebileceğini belirtti. Böylece Hostel Han ile tanışmış olduk.

Han Hostel - Priştina

Hostel Han - Odalar

Hostel Han’ın kapısını çaldığımızda bizi bir kız bir erkek güler yüzlü iki genç arkadaş karşıladı. Hostele çatkapı gittiğimiz için yer durumuna bir bakmamız diyerek bizi beklettiler. Neyse ki beklememiz kısa sürdü ve farklı iki odada yer var diyerek bizi kabul ettiler. Hemen yerler gösterildi, kısa bir tanışma merasimi ardından biz gece ne yaparız diye düşünürken “hadi biz dışarı çıkıyoruz gelir misiniz?” diye teklif geldi. Yorgun olsak da onlara katılmak iyi fikirdi. İyi ki de katılmışız çünkü bizi direkt önce karşılıklı barların olduğu bir sokakta Miqt Bar‘a götürdüler. Herkes sokaklarda takılıyordu ve muhabbetler oldukça samimiydi. Bizi de aralarına kattılar. Oradan ayrıldıktan sonda Crème de la Crème adlı bara geçtik. Mekanlar genelde küçük olduğundan mı bilmiyorum ama dışarıda eğlenmeyi seviyorlar. Crème de la Crème‘de zaman zaman canlı müzik varmış ama biz denk gelmedik. Biz girdiğimizde güzel ve sıcak bir ortamda yerel şarkılar eşliğinde eğleniyorlardı. Gece 01.00’e yaklaşınca sabah Ohrid’e yola çıkacağımız için bir grup Hostal Han’ın yolunu tuttuk.

Ulusal Kütüphane – Priştina

Hostel Han, Rahibe Teressa Bulvarı’nın arka sokağı gibi oldukça merkezi bir yerde bulunuyor. Priştine’de pek gezilecek yer olmasa da hostel, İskender Bey Meydanı, Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro, Ulusal Kütüphane ve Şehir Sanat Galerisi gibi gezilecek yerlere beş – on dakikalık yürüme mesafede bulunuyor. Hostelde çift kişilik bir oda, 6 ranzalı ve 4 ranzalı iki oda ile mutfağın içinde bulunduğu bir oturma odası bulunuyor. Ranzalı odalarda konaklama ücreti 10 Euro. Ranzalar geniş ve rahat. Odalarda ışıklar açık olduğunda misafirlerin rahatsız olmaması için her ranzanın alt ve üst kısmında kalın perdeler düşünülmüş. Ranzalarda ayrıca eşya koyabilmek için kilitli çekmeceler, duvarlarda elektrik prizleri bulunuyor. Erkek ve Kadınlar için ayrı banyolarsa temiz. ( Daha ayrıntılı yorumlar için Tripadvisor‘a bakabilirsiniz.)

Kısacası bir daha yolum Priştine’ye düşerse kalacağım yer Hostel Han’dır

Web siteleri: www.hostelhan.com
Facebook Sayfası: www.facebook.com/HostelHan

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Avrupa

Balkan turu zamanı

Bu yaz rotamızı vizesiz seyahat yapabileceğimiz ülkelere çevirdik. Balkan turu süresince bir hafta Saraybosna, Mostar, Split ve Dubrovnik’i gezip keşfedeceğiz.
Avrupa

Saraybosna Gezi Notları

Yakın tarihin hüzünlü şehri, Türk halkının gönülden dostu Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna; sizi de eminim bizi olduğu gibi kalbi buruk ama