Gezi Yazılarım Kapadokya Türkiye

Zelve Açık Hava Müzesi

Göreme Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde, Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve Açık Hava Müzesi; adını aldığı vadide geniş bir alana yayılmış yörenin en eski ve önemli yerleşim yerlerinden biri.

9 ila 13’üncü yüzyıl arasında Hristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olduğu düşünülen Zelve Ören Yeri, yerel halk tarafından 1950’li yıllara kadar kullanılmış. Vadi içerisinde kayalara oyulmuş yerleşim yerleri, tüneller, güvercinlikler, kliseler, manastırlar ve bir cami ile köy meydanı bulunuyor.

Zelve Ören Yeri Zelve Açık Hava Müzesinde YerleşimZelve Açık Hava Müzesi’ne geldiğinizde aracınızı müze girişindeki otoparka bırakmanız gerekiyor. Müze kartının geçerli olduğu müze girişinde genişçe bir alan bulunuyor. Burada zaman zaman konserler ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Üç vadiden oluşan ören yerinde biri 170 metre diğeri 250 metre olmak üzere kısa ve uzun iki yürüyüş ve gözlem parkuru bulunuyor. Kayalardan oyulma yerleşim yerlerini gezerken ilk göze çarpan yapıların üzerindeki işçilikler. Pencereler, kapı kirişleri özenle oyulmuş ve şekillendirilmiş. Evler birbirlerine kayalara oyulan tünellerle bağlanmış. Bazıları hala kullanılsa da çökmeler meydana geldiği için hepsini görmek mümkün değil.

Zelve Ören Yeri KiliseBalıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise ören yerindeki en önemli kliseler arasında yer alıyor. Köy meydanında bulunan kayadan oyma, kesme taştan yapılmış cami ilginç yapısı ve minaresiyle dikkat çekiyor. Tüm vadi yamaçlarına ve kayalara oyulmuş bir diğer dikkat çekici yapılarsa güvercinlikler.

Zelve Vadisi GüvercinliklerZelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya gezisi sırasında mutlaka gezilecek yerler listesinde üst sırada yer alacak bir güzelliğe sahip.


Müze ile ilgili bilgiler;
Haftanın her günü açık olan müze yaz (Nisan-Ekim) aylarında saat 08:00-19:00, kış (Kasım-Mart) aylarında ise 08.00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Müze giriş ücreti: 10 TL

Bir yıl boyunca Müzekart ile iki defa, Müzekart plus ile ise sınırsız ziyaret edilebiliyor.

Adres : Paşabağları, Aktepe Köyü, Avanos / Nevşehir
E-posta : [email protected]
Tel : +90 (384) 213 42 60

1 Comment

  1. Avatar

    altın sabun pompası

    04 Mart 2016

    Bu blogu çok beğendim

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Blog yazısı yazmak
Gezi Yazılarım

Epey uzun zaman olmuş yazmayalı..

Blog yazmak her ne kadar devamlılık gerektirse de bu aralar biraz boşladım yazmayı. Ama blog dünyası boş durmuyor tabii..Neler olmuş
Gezi Yazılarım

Ramazan Bayramı’nda ETSTUR ile Likya Turu Macerası

ETStur ile bir Ramazan Bayramı turu hikayesi.. Bayramınız nasıl geçti? Yediğiniz, içtiğiniz size kalsın gezdiğinizi gördüğünüzü anlatın bakalım. Durun !!