Mekan Video

9 farklı ev, 9 farklı hikaye

Kasım’ın ilk haftası Bükreş’e yaptığımız gezide ucuz ve merkezi bir konaklama için Airbnb‘yi tercih ettik. Kiraladığımız ev her ne kadar beklentimizden farklı çıksa da güvenli ve merkeziydi. Geziyle ilgili blog yazımı yazmadan önce Vimeo’da Airbnb ile ilgili videoları karıştırdım. Sistemde ne kadar güzel konaklama tercihlerinin olabileceğini Buzzfeed’in “Avrupa’da Airbnb üzerinden kalabileceğiniz 27 inanılmaz yer” başlıklı paylaşımından öğrensem de, kiralayan kişilerin ne kadar yaratıcı videolar hazırlayabileceklerini merak ediyordum. Konaklanılan yerler dünyanın farklı bölgelerinde farklı özelliklere sahip yerler olsa da tek ortak payda insan. İşte karşınızda ilginizi çekeceğine inandığım 9 farklı ev ve 9 farklı hikaye.

Scott Allen Perry, üç dakikalık videosunda Airbnb Amerika ile kiraya verdiği New Orleans‘taki evini tanıtmış.

Norveç‘in Oslo şehrine gidenler konaklamanın çok pahalı olduğundan yakınıyor. Wraclow’dan Nisan ayında Osla’ya giden Oneill ve arkadaşları Norveç‘te Airbnb‘nin konaklama için ideal bir çözüm olduğunu belirtiyor.

Rus müzik grubu Selfieman – True adlı klibini İsveç’in manzarası ve doğasıyla hayran kalacağınız bu Airbnb villasında çekmiş. Klibi seyredince insanın ilk uçakla gidesi geliyor.

Amerikalı David Reynosa 2012 yılında evlenmiş. Kaliforniya yakınlarında balayı yapmak için aradıkları yeri Airbnb Amerika‘dan bulmuşlar ve geçirdikleri keyifi zamanlardan bir balayı videosu hazırlamışlar. Airbnb’den balayı evi mi bulunur mu? diye düşünenler için tam ilhamlık bir video olmuş.

Patch Adams‘ın videosunda olduğu gibi bazen Airbnb evleri süprizlerle ve yasaklarla dolu olabilir. Airbnb‘den beğendiğiniz eve rezervasyon yaptırmadan önce bir süprizle karşılaşmamak için tüm şartları mutlaka okuyun.

Chih Chih’nin Airbnb Çin ile kiraya verdiği Tayvan, Taipei‘deki evi Nora Says müzik grubunun “Crazy Summer Love” klibine ev sahipliği yapmış.

Catch adlı Vimeo kullanıcısı 2013 yılında Paris ile Nice‘e yaptıkları gezide eğlenceli ve güzel zaman geçirmişler. Airbnb Paris ile buldukları evin iyi zaman geçirmelerinde büyük olduğunu düşünmüş ve bir “French Carousel” adında video hazırlamışlar.

Airbnb Paris‘i konu alan, maceraları Los Angeles‘ta başlayan ve Newyork‘ta biten bir ailenin Paris‘te kaldıkları evleri görülmeye değer. Ailenin 365 gün süren dünya turlarınına detaylarına www.ayeartothink.com adresindeki bloglarından okuyabilirsiniz.

Airbnb Türkiye’de son dönemde bir hayli popüler oldu. Birçok arkadaşım özellikle İstanbul’un Galata, Cihangir, Moda gibi nezih semtlerinde evlerini Airbnb ile kiraya verirken bir kısmı da Bodrum, Ayvalık gibi tatil bölgelerinde yazlıklarını boş tutmak yerine Airbnb ile değerlendiriyor.

Yaprak’ın Galata Kulesi manzaralı teras katı dairesi için hazırladığı videoysa yaratıcılığı olmadığı gibi manzarasına rağmen insanı pek cezbetmeyen türden. Keşke biraz daha uğraşsaymış. 🙂

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Dergi Yazıları Mekan

İstanbul’da denizden ulaşabileceğiniz 10 restaurant

İçinden deniz geçen, güzelliğine bakıp huzur bulunan İstanbul gibi bir şehir daha var mı? Bu şehrin en özel armağanlarından biri
Mekan

İstanbul’un en güzel kahve mekanları

Kahvenin bana göre saati yok. Uyanır uyanmaz ya da uyumadan hemen önce bile içebilirim. Ama bence kahvenin bir ritüeli var.