Bisikletle dünya turu rotam nasıl olacak?

Bisikletle dünya turu rotam nasıl olacak - ilk hali

2018 yılında çıkacağım bisikletle dünya turu rotam nasıl olacak? Önce İstanbul’dan Portekiz’e pedallayacağım. Sonra Portekiz’den Sao Paulo’ya uçakla geçecek ve Ushuaia’ya ineceğim.

Dünya turuna çıkmak hem maddi hem de manevi güç istiyor. Maddi tarafını karşılasanız, manevi olarak geriye düştüğünüz anlar olabilir. Manevi olarak moralinizin çok iyi, yollarda yalnız olmaya alıştığınızdaysa maddi olarak ilerleyecek gücünüz kalmamış olabilir.

Bunu düşünerek dünya turumu birkaç parçaya böldüm.. Birçok kişi turuna doğuya doğru yol alarak başlıyor olabilir. Ama ben burada da ters bir adam olduğumu kanıtlarcasına batıdan başlamayı uygun gördüm. Böylece hem Avrupa’da geçirdiğim sürede deneyim kazanmayı hem de yolda yalnız olmayı, moralimi yüksek tutmayı, zorluklarla mücadele etmeyi diğer kültürlere nazaran bisiklete alışık kültürlerde deneyimlemeyi umuyorum.

Bu nedenle önce İstanbul‘dan Portekiz‘e pedallayacığım. Oradan uçak ile Sao Paulo‘ya geçecek ve dünyanın en güney ucu Ushuaia‘ya ineceğim. Bu ilk etabın sonu olacak. Sonra kuzeye doğru çıkacağım. Amacım Türkiye’de olduğum süre içerisinde Amerika vizesi alabilirsem Alaska’ya kadar çıkmak olacak. İlk etabın hem Avrupa hem de Güney Amerika ayağında rota üzerinde değişiklikler mutlaka olacak. Mesela Alpler‘in ve Avrupa‘nın en yüksek dağı Mont Blanc eteklerindeki Chamonix kasabasında mutlaka 1-2 gün geçirmek istiyorum. Mont Blanc’e de çıkmak isterdim ama hem ekipman hem de maddi olarak bu isteğimi bu seferlik gerçekleştiremeyeceğim ama olsun.

Şu anda aklıma ilk gelen nedenle Avrupa’ya giriş yapacağım ilk ülke olan Yunanistan’ın 6 aydan az, 45 gün girişli multi vize vermesi olabilir. İstanbul’dan Portekize kadar 4000 km’nin üzerinde bir yolum olacağı için bu planı değiştirmek zorunda kalabilirim. Eğer 6 aylık, 90 gün girişli multi vize verirse o zaman rahat rahat 90 günde Portekiz’e ulaşırım.

Güney Amerika kısmında ise hem süre hem de Work Away ile çalışarak ilerlemek istediğim için aradaki gün sayılarını ve geçeceğim kilometreleri iyi hesaplamalıyım ki vizesi geçireceğim süre içerisinde maksimum kalış süresini aşmayayım. Bu aklımdaki soru işaretlerinin cevabını zaman gösterecek tabii ki. Yaşayalım ve görelim…

İlk etap: Türkiye – Ushuaia

4 YorumlarYorum bırak

    • Amerika Konsolosluğu vize vermeye başlamış fakat eskiye nazaran günde daha az başvuru alıyorlarmış. Ride the World gibi belki yolda alırım. İş oralara gelsin yeterki :))

  • Blogunuzu gerçekten sevdiğim için lütfen daha sık güncelleyin. Teşekkürler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.