Faydalı Bilgiler

Google’ın yeni seyahat uygulaması; Google Trips

Google’ın seyahat severleri hedefleyerek hazırladığı seyahat asistanı uygulaması Google Trips yayınlandı.


İlk yurtdışı seyahatimi dört arkadaşımla birlikte Balkanlara yapmıştım. İki hafta süresince Bosna-Hersek, Mostar, Split ve Dubrovnik’i gezmiştik. İlk kez yurt dışına çıkacak olmanın heyecanıyla aylar öncesinden seyahat planı yapmış, bilet almış, görmemiz gereken yerler hakkında araştırmalar yapıp sayfalarca çıktılarla yola çıkmıştık. Şimdi de yola çıkıyorum ama aplikasyonlar sayesinde hepsi bir yerde derli toplu oluyor. Anlayacağınız seyahat planlama işi artık daha kolay. Yine de uçak bileti, konaklama, görülecek yerler için farklı aplikasyonlar kullanıyorum. Hepsi bir yerde olsa, bir seyahat planlama programı bu ihtiyacımı karşılayıp seyahat planı yapmamı kolaylaştırsa ne güzel olurdu. Değil mi?

Google’ın yeni seyahat uygulaması Google Trips tam da bu aşamada devreye girecek bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Google Trips, rezervasyonlar, yapılacak şeyler, kayıtlı yerler, gün planlama, yeme & içme ve ulaşım olmak üzere beş ana başlıkta seyahatinizi organize etmenizi sağlıyor.

Google Trips ile seyehat planlamak çok kolay

Google Trips Uygulaması
Google Trips Uygulaması

Rezervasyonlar (Rezervastions)
Uygulama gmail’den aldığı uçak, otel, araç ve restoran gibi rezervasyon detaylarını ‘Rezervasyonlar’ başlığı altında topluyor. Burada rezervasyon detaylarını, o güne kadar yapılan tüm yazışmaları görebiliyorsunuz.

Yapılacak şeyler (Things to do)
Burada seyahat edeceğiniz ülke ya da şehirde en çok gezilen yerler, halkın favori mekanları, mimari açıdan önemli yerler, galeriler gibi farklı açılardan listelenen birçok yer bulunuyor. Ayrıca merak ettiğiniz yere girdiğinizde tarihçesi, iletişim bilgileri ve bu yer hakkında yapılan yorumlara ulaşabiliyorsunuz. Merak ettiğiniz yerleri daha sonra kayıtlı yerlerinizde görmek için favorilerinize ekleyebiliyorsunuz.

Kayıtlı yerler (Saved places)
‘Yapılacak şeyler’ kısmında seçtiğiniz yerleri burada görüyorsunuz. Sağ üst köşede flama şeklindeki ikona tıkladığınızda Google Trips seçtiğiniz yerleri harita üzerinde gösteriyor. Harita üzerinde yer alan plan hazırlama çubuğuyla seçtiğiniz yerler arasında günlük plan yapıp, kaydedebiliyorsunuz.

Google Trips Uygulaması
Google Trips Uygulaması

Günlük plan (Day plans)
Bu seçenekte Google Trips sizin için birbirine yakın yakın görülecek yerleri beşli, altılı, yedili şekilde eşleştirerek gezi programı oluşturuyor. Fakat bu planlar üzerinde bir değişiklik yapamıyorsunuz. Kendi planlarınızı oluşturmak istiyorsanız kayıtlı yerleriniz üzerinden planlama yapmanız gerekiyor.

Yeme & İçme (Food & Drink)
Burada gittiğiniz ülke ve şehirle ilgili özel tatlar hakkında bilgilerin ve seyahat edenlerin en çok nereleri tercih ettiğini gösteren iki sekme bulunuyor. Eğer burada önerilen bir yeri listenize almak istiyorsanız, favorilerinize ekliyorsunuz.

Ulaşım (Getting around)
Bu bölüm oldukça detaylı. Uçak ile seyahat ettiğiniz düşünülerek havaalanından şehre ulaşımdan şehir içi ulaşım bilgilerine, araba kiralamadan bisiklet kiralamaya kadar birçok bilgi burada yer alıyor.

Google Trips’i kullanmak için öncelikle Google Play ve iTunes üzerinden uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın en güzel özelliği ve en çekici yanı yurt dışı seyahat edenlerin internet bağlantı zorluğu göz önünde tutularak çevrimdışı kullanma imkanı sağlanıyor olması. Bu özellikten yararlanmak için tabii ki önceden çevrimdışı dosyaların telefona indirilmesi gerekiyor.

Uygulama şu anda sadece ingilizce olarak yayında. Fakat ileride birçok dil seçeneği mutlaka olacaktır.

1 Comment

  1. Avatar

    Ali Mutlu

    22 Eylül 2016

    Mükemmel bir uygulama aslında yeme içme ulaşım gibi durumları planlamada zorlanırken bu uygulama imdadıma yetişti bende dahil olmak üzere seyahat yapanlar için faydalı bir uygulama diyebilirim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Faydalı Bilgiler

Sultan kayıkları ile boğaz turu

Osmanlı döneminde sultanların Haliç ve boğaz sularında sefaya çıktığı sultan kayıkları tekrar hayat buldu. O günlerdeki keyfi, zevki yaşamak ister
interrail bileti
Faydalı Bilgiler

Interrail, hiç aklınızdan geçmedi mi ?

Interrail Avrupa demiryollarına üye ülkelerde geçerli, bilet sahibine birçok ülkeyi birarada uygun fiyatla gezebilme fırsatı sağlayan bir biletleme sistemi.