Yaşam Tarzım Bisiklet

EuroVelo; Avrupa bisiklet rotaları ağı

Eurovelo, Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı

EuroVelo, Avrupa bisiklet rotaları ağının 2020 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Avrupalılar yaşamayı da, yaşamdan keyif almayı da biliyorlar. Norveç bisiklet turu sırasında bunu bir kez daha anladım. Yolda gördüğüm birçok araç ya bir motokaravandı ya da bir karavan çekiyordu. Yine birçoğunun arkasında bir ya da iki bisiklet vardı. Herkes bir şekilde doğanın peşindeydi. Onlar araçlarıyla ben ve benim gibilerde bisiklet turu için yollara düşmüştü.

Her ne kadar benim rotamla örtüşmese de, tam bu noktada tura gitmeden araştırmalarımda karşıma çıkan EuroVelo‘dan bahsetmek istiyorum.42 ülke ile birlikte Norveç’in de içinde bulunduğu EuroVelo (Avrupa bisiklet rotaları ağı), Avrupa’da bisiklet turu yapanlar için bisiklet yollarının rotalar belirlenerek kasabaların, şehirlerin, ülkelerin birbirine bağlanmasını amaçlayan, Avrupa içerisinde bisikletle seyahat etme imkanı sağlayan bir sürdürülebilir turizm projesi. Proje bisikletle Avrupa turu yapacaklar için iki teker üzerinde kolay sürüşün olduğu yollar hedefliyor. Böylece ailelerin bile rahatlıkla bisikletle seyahat edebilmesi amaçlanıyor.

Tamamlandığında bisiklet rotaları toplam uzunluğunun 70 bin kilometrenin üzerinde olması öngörülüyor. Şu anda batıdan doğuya, kuzeyden güneye toplam 14 rota bulunuyor. Toplam 77.909 km uzunluğuna ulaşan yolun 53.335 km’si tamamlanmış. Rotalardan Atlantik denizinden Karadeniz’e kadar uzanan Nehirler Rotası (Eurovelo 6), Baltık Denizi Rotası (Eurovelo 10), Kuzey Denizi Rotası (Eurovelo 12) ve Ren Nehri Rotası (Eurovelo 15) tamamen bitirilmiş. 2020 yılına kadar tüm rotaların tamamlanması planlanıyor. Rotalar arasında en kısa rota 1230 km ile Ren Nehri Rotası, en uzunu 10400 km ile Demir Perde Parkuru Rotası. Zaman kısıtı varsa bisiklet turu yapılacak yerler seçilirken rotanın uzunluğa dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten illaki başlangıç noktasından başlanılması gerekmiyor. Rotalar üzerinde birçok tarihi ve turistlik nokta bulunuyor. Bisiklet turu için en uygun noktaları planlayarak tura başlamak en ideali.

EuroVelo projesinde yollar yapılmaya devam ederken yeni rota teklifleri de kabul ediliyor. Bu tekliflerden biri de ülkemize ait. Türkiye’nin EuroVelo 13 kapsamında Demir Perde Parkuru rotasına eklenmesi için görüşmeler başlatılmış bile. Rota için Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO)’nin yürüttüğü çalışmalar umarım kısa sürede tamamlanır.

EuroVelo bisiklet rotalarının en önemli özelliklerinden biri iki ülkenin iş birliğiyle oluşturulmalı ve ülkeleri birbirine bağlamaları gerekliliği. Yollar herkesin rahatlıkla seyahat edeceği eğimde (%6’yı geçmemeli); iki bisikletin aynı anda geçebileceği genişlikte; günde bin motorlu araçtan fazla araç geçmeyen bir güzergahta ve yıl boyunca açık olmalıdır. Ayrıca her 30 km’de servis, 50 km’de konaklama ve 150 km’de bir toplu taşıma (Özellikle dik eğimli rotalar için otobüs, tren gibi ulaşım alternatiflerine ulaşılabilir olmalı) hizmeti verilmelidir. Kısacası keyifli bir bisikletle Avrupa turu için her şey hesaplanmaya çalışılmış.

70 bin kilometrenin üzerinde 14 bisiklet rotası tamamlandığında turcular bisikletle daha rahat bir Avrupa turu yapacak.

Eurovelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı HaritasıEuroVelo Rotaları ve Geçtiği Ülkeler

Rota 1- Atlantik Sahili Rotası (11150 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya ve Portekiz.
Zorluk derecesi; Kolay – Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 2- Başkentler Rotası (5000 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; İrlanda, İngiltere, Hollanda, Almanya, Polonya, Beyaz Rusya, Rusya.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 3- Seyyahlar Rotası (5400 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 4- Orta Avrupa Rotası (5100 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 5- Romea Francigena Rotası (3250 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; İngiltere, Fransa, Belçika, Lüksemburg, İsviçre, İtalya.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 6- Atlantik’ten Karadeniz’e Nehirler Rotası (4450 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 7- Güneş Rotası (7409 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İtalya, Malta.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 8- Akdeniz Rotası (7500 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; İspanya, Fransa, Monako, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 9- Baltık’tan Adriyatik’e Kehribar Rotası (2050 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovenya, İtalya, Hırvatistan.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 10- Baltık Denizi Rotası (9000 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Polonya, Almanya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 11- Doğu Avrupa Rotası (6550 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan, Makedonya.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 12- Kuzey Denizi Rotası (7050 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 13- Demir Perde Parkuru Rotası (9950 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Norveç, Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya,, Litvanya, Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Türkiye.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 15- Ren Nehri Rotası (1500 km)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda.
Zorluk derecesi; Kolay (Ailenizle birlikte yapabilirsiniz)
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 17- Rhone Bisiklet Rotası (Uzunluğu belirtilmemiş.)
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; İsviçre, Fransa.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rota 19- Meuse Bisiklet Rotası (1050 km) – Yeni eklenen rota
Bisiklet rotasının geçtiği ülkeler; Fransa, Belçika, Hollanda
Zorluk derecesi; Kolay (Ailenizle birlikte yapabilirsiniz)
Detaylı bilgi için tıklayınız.

EuroVelo hakkında detaylı bilgiler;

İngilizce içerikli iki site bulunuyor. www.eurovelo.org ve www.eurovelo.com. İki site üzerinden farklı detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

Detaylı rota bilgileriwww.eurovelo.com/en/eurovelos

İnteraktif harita üzerinden rota bilgileriwww.eurovelo.org/routes/overview-route-database/

 

4 Comments

 1. Avatar

  Ersin Ergenekon

  30 Ağustos 2016

  Merhaba. Merhaba size birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.
  * 15-20 günlük eurovole 6 rotasına Viyana’dan girip Karadeniz’e kadar rotayı takip etmeyi düşünüyorum. Zaman kısıtlı olduğu için bu rotayı tek yönlü yapabilirim ancak. Ya uçakla Viyana’ya gidip başlayacağım tura, ya da Romanya’dan başlayacağım tura Viyana’dan döneceğim. Hangisini tavsiye edersiniz?
  *22 Mayıs-05 Haziran arası düşünüyorum. Sizde mevsim olarak uygun mu? Hangi ayda gitmemi tavsiye edersiniz.

  • Avatar

   gezginruhi

   30 Ağustos 2016

   Seçtiğiniz yol Tuna’yı takip eden güzel bir etap.. İçlerinde bir Bükreşi gördüm.. Diğer yerleri görmedim ama Budapeşte, Viyana güzel tarihle dolu şehirler… İki taraftan da yapılabilir.. Zamanlama olarak ben Mayıs ayını ya da Eylül ayını tercih ederdim.. Belirttiğin rotanın Türkiye ile çok fazla bir iklim farkı yok aslında.. Sonbaharda bizden sıcak günler geçirdikleri oluyor. Zaten nehir takip edeceğin için ılıman olacaktır..

   Mayıs Haziran arası da güzel olur… Belki ilkbahar yağmurları denk gelir ama yağar geçer..

   İyi pedallamalar..

 2. Avatar

  ULAŞ KURT

  30 Ağustos 2016

  Eurovelo rotaları arasında planlama yapabilmek için kamp alanlarının yerleri gerekli. Kamo alanının nerde olduğunu bulamadigim için günlük rota planlaması yapamıyorum. Bunula ilgili bilginiz var mı? Tskler

  • Avatar

   gezginruhi

   30 Ağustos 2016

   Eğer ücretli kamp alanlarını öğrenmek istiyorsanız iOverland‘ı kullanabilirsiniz. Hem web üzerinden hem de iOs ve Android aplikasyonlarından sisteme ulaşmak mümkün. Bölgöye göre sadece kamp değil, restoran vb. bilgilere de ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Avrupa için yine Europe Camping Guide web sitesini kullanabilirsiniz. Fakat ücretsiz kamp istiyorsanız böyle bir database bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Çünkü genelde ücretli kamplara alışıklar. Avrupa’da bazı yerler dışında günlük 10-15 Euro’dan başlayan fiyatlarla çadır atabileceğiniz, imkânlarından yararlanabileceğiniz kamp alanları bulunuyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Bisiklet

Kanserde erken tanı için yeni rota Karadeniz

Kanserde erken tanının önemli olduğunu vurgulamak ve toplumu bilişlendirmek için yola çıkan Mavi Bisiklet’in yeni rotası Karadeniz. Bu yıl üçüncüsü
Gezi Yazılarım Kampçılık Türkiye Yaşam Tarzım

Yalova, Sudüşen Şelalesi gezimiz

Bahar geldi mi dereler, akarsular coşuyor. Yalova'da bulunan Sudüşen Şelalesi ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Yakınında kamp kurmaksa çok zevkli