Extreme Sailing Series heyecanı

Extreme Sailing Series İstanbul 2015

İşim dolayısıyla farklı boy ve özellikte birçok tekneyle seyir yapma imkânım olsa da dünyada denizlerin Formula 1’i olarak adlandırılan Extreme Sailing Series’te 6. adam olmak çok farklı bir deneyimdi.

Vendée Globe, America’s Cup gibi yarışlarla birlikte kıyıya yakınlığı, izlenilebilirliği ve süratiyle dünyada ciddi bir izleyici kitlesine sahip olan; Olimpiyat şampiyonlarının, America’s Cup yarışçılarının, Dünya ve Avrupa şampiyonlarının bulunduğu ekipler ve karbon fiberden yapılmış hız makinesi teknelerin kullanıldığı dünyanın en ünlü podyum yarışlarından Extreme Sailing Series’in 2015 yılında İstanbul etabı 1-4 Ekim 2015 tarihleri arasında Kadiköy-Moda sahilinde gerçekleştirildi.

Extreme 40 tekneleriyle yapılan, hız ve performansın birarada olduğu, zamanın ve en ufak hareketin yarış sıralamasında önem gösterdiği Extreme Sailing Series’te bende The Wave Muscat teknesiyle bu heyecanı yakından yaşama şansı yakaladım.

Extreme Sailing Series’te yakaladığım bu fırsat her ne kadar dergim Motor Boat & Yachting’in basın sponsoru olmasına rağmen son anda yüzüme gülmüştü. Çünkü organizasyon başlamadan bir hafta önce sponsorlara verilen yarışa 6. Adam olarak katılma hakkını yaptığımız sosyal medya yarışmalarıyla okurlarımıza hediye etmiştik.

The Wave Muscat'a giderken

Extreme Sailing Series İstanbul 2015 – The Wave Muscat’a giderken

Dinamo gibi çalışan bir ekip; The Wave Muscat

Organizasyonun son günüydü. Leigh McMillan kaptanlığındaki The Wave Muscat, gösterdiği başarılı sonuçlarla Extreme Sailing Series İstanbul etabının birincisi olmaya en yakın ekipti. Heyecandan hazırlanıp, tekneye transfer botunun yanaşma anına kadar hangi teknede olacağımı anlayamadım. Tekneye bindiğimden benimle ekibin taktisyenliğini yapan İngiliz kadın yelkenci Sarah Ayton ilgilendi. Yarışlar arasında çok fazla ara olmadığı için hemen durmam gereken işaret ederek, yarış sırasında yapmak gerekenler hakkında kısa bir brifing verdi. Starta çok az bir süre kalmıştı. Son hazırlıkları yaptık ve yarış başladı. Start hattına gelirken tekne hızını öyle iyi ayarlamışlardı ki, şamandıra dönüşünde liderliği hemen ele geçirdik ve diğer teknelerle arayı hemen açtık.

Extreme Sailing Series İstanbul 2015 - The Wave Muscat

Extreme Sailing Series İstanbul 2015 – The Wave Muscat

Bu sürede bir yandan gopro ile bu anları kaydederken bir yandan da Sarah Ayton’u göz ucuyla takip ediyordum. Tüm zamanların en başarılı Yngling yarışçısı, dünya ve olimpiyat şampiyonu bu kadına hayran kalmamak mümkün değildi. Tekne içindeki tek kadın olmasına rağmen erkeklere taş çıkaran bir performansı ve taktik yeteneğiyle kendini gösteriyordu. Teknede de herkes işini uyum içinde o kadar iyi yapıyordu ki, yer değiştirme derdine düştüğüm birkaç hızlı şamandıra dönüşü sonrasında birden yavaşladık. Yarışın hızı ve adrenalin etkisiyle o ana kadar süratimizin farkına ancak varabildim. Ekibin birbirlerini ve beni tebrik etmeleriyle yarışın bittiğini anladım. Birinci olmuştuk. Böyle bir yarışta böyle bir ekiple yarış kazanmak çok güzel bir duyguydu. 

Extreme Sailing Series İstanbul 2015 - The Wave Muscat ekibiyle

Extreme Sailing Series İstanbul 2015 – The Wave Muscat ekibiyle

Extreme Sailing Series’te beklenen sonuç

Düzenlenen toplam 31 yarışın 12’sini kazanan The Wave Muscat, gösterdiği başarıyla Extreme Sailing Series İstanbul etabının da birincisi olarak podyumda yerini aldı. Podyumda geriye kalan iki sıra için mücadelenin Red Bull ve SAP takımları arasında geçmesi beklense de ikinci gün direk kıran Red Bull Sailing Team o günkü yarışların devamına katılamazken İstanbul ayağını ancak altıncı sırada tamamladı. Yarışın süprizini ikinciliği elde eden Oman Air yaptı. SAP Extreme Sailing Team ise üçüncü oldu. 

Extreme Sailing Series İstanbul 2015Bir Extreme 40 teknesiyle denizde olmak çok farklı bir duyguydu. Rüzgârın gücüyle teknenin su üzerinde adeta uçtuğu anlarda heyecan ve adrenalinim en yüksek seviyeye ulaştı. Ekipteki yarışçıları izlerken azimlerine, mücadelelerine ve tekne içindeki bir dinamo gibi seri, uyumlu çalışmalarına hayran kaldım. Katıldığım yarışta tüm tekneleri geçerek birinci gelmemizi ve takımın İstanbul etabında birinciliği kazanmalarıysa bana armağanları oldu.

Galeri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.