Gezi Yazılarım Kampçılık Türkiye

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı

Asıl adı Teke Gölü olan Poyrazlar Gölü’nü çok gezen motorcu arkadaşlarımdan Serkan’ın sosyal medya hesabında görünce meraklanmış ve görülecekler listeme almıştım. Kurban Bayramı tatilinde de fırsat bilip İstanbul’dan çıkıp gerçekleştirdiğim 570km’lik bisiklet turunda da bu doğa harikası göle uğradım. Akşam 19:00 gibi Adapazarı’na vardığım için hava kararmaya başlamıştı. Vakit kaybetmeden Karasu yoluna ulaştım. Adapazarı – Karasu yolu şehir merkezinden çıktıktan sonra şehirler arası bir otoyolmuş gibi çok yoğun ve hızlı akıyor. Yol üzerinde ve dönüşlerde trafik ışığı olmadığı için özellikle bisikletle gideceklerin çok dikkatli olması gerekiyor. Bu nedenle emniyet şeridinden yol alırken flaşörlü yelek ve çakarlı stop lambası gibi görünürlük önlemleri almakta fayda var.

 

Güne güzellikler içinde merhaba demek gibisi yok… ????

Kadir ?gezginruhi.com (@gezginruhi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sakarya Poyrazlar Gölü’ne nasıl gidilir?

Sakarya çok fazla bilinmese de Sapanca Gölü’yle birlikte Acarlar Longozu, Acelle Yaylası, Doğançay Şelalesi ve Harkköy Kanyonu gibi birçok doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yer alan Poyrazlar Gölü de bu doğa harikalarından bir tanesi. Adapazarı – Karasu karayolu üzerinde Adapazarı ilçe merkezine 8 km uzaklıktaki Poyrazlar Gölü’ne göle adını veren Poyrazlar Köy sapağından dönülerek ulaşılıyor.

Poyrazlar Köyü yol ayrımından içeri girdikten sonra göl için yönlendirme tabelalar bulunuyor. Yokuş aşağı ortasından yol geçen sazlık bir bölgeden geçerek 300-400 metre sonra göl girişine ulaşılıyor. Burası tabiat parkı statüsünde olduğu için giriş ücretli. Poyrazlar Gölü giriş ücreti için Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı adresinden ulaşabilirsiniz.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı'nda çocuklar için birçok oyun alanı bulunuyor.
Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda çocuklar için birçok oyun alanı bulunuyor.

Özellikle Adapazarı ve İzmit’te yaşayanlarca mesire yeri olarak kullanılan Poyrazlar Tabiat Parkı’nın içerisinde büfe, restoran, lunapark ile çocuklar için parklar ve at binme alanı gibi yerler bulunuyor. Ayrıca piknik için düzenlenen yerlerde piknik masaları, çeşme, tuvalet gibi imkanlar da var. Özel bir firma tarafından işletilen Poyrazlar gölü kamp alanı çadırıyla kampa gelenler için 25 TL. (Ama size bir sır vereyim :), eğer benim gibi bir sabah erken kalkıp yolunuza devam edecekseniz girerken kamp kuracağınızdan hiç bahsetmeyin. Gece biraz oyalanıp, geç saatte çadırınızı ücra bir köşeye atın ya da benim gibi mat üzerinde tulum ile yatın. Sabah da erkenden toplanıp, yolunuza devam edin.) Flora ve fauna açısından zengin olan Poyrazlar Gölü çevresinde konaklarken etrafta dolaşan bir kirpi görürseniz korkmayın. Çünkü Poyrazlar Gölü kamp alanı çevresinde çakal, tilki, gelincik, tavşan, sincap, yaban domuzu, köstebek vb. hayvanların var olduğu söyleniyor.

Hafta sonları ve tatillerde kalabalıklaşan park benim şansıma kurban bayramının ikinci günü oldukça sakindi. Gece geç saate kalınca parka girdikten sonra kamp kuracak yer bakınmaya başladım. Etraf karanlık olduğu için sessiz bir yer bulup, yerleştim. Parkın düzeni oldukça güzel. Gölü dolaşan asfalt yolun üst kısmında bazı yerler kat kat düzenlenerek, masa ve oturaklar konmuş ve piknik için uygun hale getirilmiş. Hemen yakınında da mangal yapılacak yerler ve çeşmeler yerleştirilmiş.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda Kamp

Sakarya Poyrazlar Gölü’nde istediğiniz yere mat ve uyku tulumunuzu sererek ya da çadır ile kamp atabilirsiniz.

Ufak, tefek bir şeyler atıştırdıktan sonra çadır kurmaya üşenince matımı ve uyku tulumu çıkarıp, bisikletle çantalarımı güvene aldıktan sonra piknik masasının üzerine yerleşip uyudum. Ağaçların bir yorgan gibi üstümü kapadığı bir alanda, açık havada böyle güzel uyuyalı uzun zaman olmuştu. O kadar iyi geldi ki, anlatamam. Sabah da telefonun alarmı çalmadan oldukça erken saatte dinç bir şekilde uyandım. Mutlak sessizlik içerisinde gün doğumunu izlemek epey güzeldi. Aslında burada bir gün daha kalıp, keyif yapmak güzel olurdu ama trafiğe kalmadan İstanbul’un yolunu tutmak için etrafta biraz gezdikten sonra Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’ndan ayrıldım.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Blog yazısı yazmak
Gezi Yazılarım

Epey uzun zaman olmuş yazmayalı..

Blog yazmak her ne kadar devamlılık gerektirse de bu aralar biraz boşladım yazmayı. Ama blog dünyası boş durmuyor tabii..Neler olmuş
Gezi Yazılarım

Ramazan Bayramı’nda ETSTUR ile Likya Turu Macerası

ETStur ile bir Ramazan Bayramı turu hikayesi.. Bayramınız nasıl geçti? Yediğiniz, içtiğiniz size kalsın gezdiğinizi gördüğünüzü anlatın bakalım. Durun !!