Faydalı Bilgiler

Interrail, hiç aklınızdan geçmedi mi ?

interrail bileti

Üniversitede okurken hiç böyle şeyler yoktu. Vardı da ‘ben mi gitmedim’ demeyeceğim ama pek bilinmezdi. Okuldan mezun olduktan sonra internet sayesinde haberdar oldum diyebilirim. Fakat bu sefer de çalışmaya başladığın için uzun tatillerim elimden alındı ve bir haftalık izinlere mahkum kaldım. Oysa yeni yerler görmek, yeni insanlar kültürler tanımak hep aklımdaydı. Keşke babamı kandırabilseydim de üniversitede yurt dışına çıkabilseydim ya da bir interrail bileti alsaydım. 

Peki interrail nedir?

Avrupa Demiryolları Birliği’ne üye işletmeler tarafından uygulanan, belirli yaş gruplarına göre ucuz ulaşım olağanı sağlayan bir uygulama. Bileti bir kere satın aldığınız biletle istediğiniz yerde istediğiniz trene binme imkanı veriyor. Global Pass biletini belirlenen bölgelerden istediklerinizi tercih ederek Avrupa’nın birçok ülkesinde beş gün ile bir ay arasında seyahat edebiliyorsunuz.

Avrupa’da yapacağınız bu maceralı gezi öncesinde size yol göstermesi için birkaç adresi sizinle paylaşmak istiyorum. Global Pass biletinizi T.C.D.D.‘den veya Gençtur ofisinden alabilirsiniz.  İki sitede de interrail nedir, kimler alabilir, hangi ülkede geçerli, süresi ne kadar, flexi sistem nedir, bilet ücretleri vb. genel bilgileri bulabilirsiniz. Hala aklınızda gidip gitmeme konusunda soru işareti var ise ekşisözlük‘teki yazıları okumanızı tavsiye ederim. Biri tutsa da kolumdan götürse keşke.

**Güncelleme (2016).. Yazımı güncelleme vakti gelmiş.

Tura çıkmak isteyenler için son günlerde oldukça popüler hale gelen bir facebook grubu var. Bestami Köse’nin kurduğu Interrail Türkiye 200 bin kişilik üye sayısıyla Facebook’un en kalabalık grupları arasına girmiş durumda. Web sitesinde de birçok yararlı bilgi bulunuyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Faydalı Bilgiler

Sultan kayıkları ile boğaz turu

Osmanlı döneminde sultanların Haliç ve boğaz sularında sefaya çıktığı sultan kayıkları tekrar hayat buldu. O günlerdeki keyfi, zevki yaşamak ister
Faydalı Bilgiler

Uçaklarda en güvenli koltuklar hangileri ?

Her geçen gün bir uçak düşme haberi alıyoruz. Peşi sıra olan bu uçak kazaları bi tesadüf mü? Peki, uçaklarda en