Gezi Yazılarım

Seyahat bursunda mutlu son

Özlem Yücel blogu Özlem Pansiyon aracılığı ile 4 Eylül 2009′da “Genç Gezginlere Seyahat Bursu” projesini duyurduğunda projenin güzelliği beni bursiyer adayları kadar heyecanlandırmıştı. Kendisine hızla bir mail gönderdim ve tebriklerimi, bu heyecanı paylaşmak ve destek vermek isteğimi belirtmiştim. O günkü heyecanını anlamanız için sizlerle bu mailleri paylaşmak istiyorum. Başardın Özlem Yücel, teşekkürler..

Gönderdiğim mail;

Özlem Hanım Merhabalar,

Nasılsınız ? Projenizi okudum, gerçekten çok güzel. Zaten düşüncelerimi yorum olarakta sitenizde aktardım.

Eğer kabul ederseniz bende bu projenin bir yerinden tutmak isterim. Belki benim gibi destek olacaklar artar, 1 kişi değilde iki ayrı kişi gönderirsiniz.

Bu konuda 100 Euro’luk bir bütçe ayırabilirim.

Düşüncelerinizi bekliyorum..

Saygılar


Kadir Pirasoğlu
blog.pirasoglu.com

Cevabı;

Kadir Bey tekrar merhaba,

İlginiz ve projeye destek vermek istediginiz cok tesekkur ederim. Tabii ki kabul ederim; etmemek söz konusu olabilir mi? Yazdigim gibi amac zaten bursu kurumsallastirmak, yayginlastirmakti. Sonunda 1 gencin hayallerini gerceklestirmesinden daha onemli olan bir seyahat kulturu edinmemiz. O yuzden mesajinizin beni ne kadar heyecanlandırdığını ve umutlandırdığını anlatamam.

2007 yılında interrail yapmıştım, o zaman öğrenciydim. Bundan birkaç sene once, yas 32 iken ve 8 yıllık profesyonel iş hayatından sonra, 6 ay kadar Güney Amerika’da seyahat ettim. Oralarda insanların gördüğü ilk Türk olmam üzücüydü. Cok boyutlu bir fayda bu; gezginligin hem bireye, hem yaşadığı topluma çok şey kattığına yürekten inanıyorum. Sizinle de ortak bir bakışımızın olmasına çok sevindim.

Hukuksal açıdan burs vermek bunu da açıkça ifsa etmek uygun mudur, hic araştırmadım. Yarın şehir dışına çıkıyorum, dönüşte hemen avukat ile görüşeceğim. Ondan sonra gezginler icin ‘havuz bütçe olusturma işini’ ayrica nasıl ilerletebiliriz araştıracağım. Sizce sakıncası yoksa, katkınızıda duyurmayi cok isterim.

Umarim gençler de ilgilenir burs ile de, biriken parayla burs verenler olarak seyahate cıkmamız gerekmez:)

Sevgiler,
Ozlem Yucel

Duyuruyu yaptığı günden bugüne kadar heyacanını kaybetmediğini blogundaki genç gezginlere yaptığı tavsiye yazıları ile anlamak çok güç değil.

Özlem Yücel kendi imkanlarıyla seyahat etme kültürünü genç arkadaşlara aşılamak adına 1 kişiye burs verme düşüncesiyle başlattığı “Genç Gezginlere Seyahat Bursu” kampanyası hem bursiyer adayları, hemde bu projeye destek olmak isteyenler tarafından düşünülenden fazla ilgi gördü ve bursiyer sayısı 1’den 5’e çıktı. Bugünkü Hürriyet Seyahat ekindeki yazı ile de proje resmen sonuçlanmış oldu.

Özgeçmişleri ve hayalleri ile 25 kişilik aday listesinden sıyrılan 5 şanslı bursiyer şöyle;

# 02: Bülent Bayarslan
# 07: Selen Yamak
# 08: Özgün Uçar
# 15: Tuğba Tuluk
# 25: Baki Berk Kayalar

Yedek Bursiyerler ise şöyle;

# 10: Gökhan Balıkçı
# 18: Birge Yalçın

Şu anda Özlem Yücel’in başarı ile bu projeyi sonuçlandırdığı için mutluluktan uçtuğuna eminim. Bizde ucundan tutup azda olda katkı sağlayabildiyesek ne mutlu bize..

Bundan sonra heyecanla okuduğumuz hayalleri, gerçekleştirilmiş birer hikaye olarak görmek adına sıra bursiyerlerde olacak. Yazılarınızı bekleyeceğiz.

Hepinizin yolu açık olsun..

1 Comment

  1. Avatar

    Depresifvisne

    29 Mart 2010

    sonuç harika. hepinizin yüreğine sağlık. şimdiden 5 gencin ufuklarını genişlettiniz tebrikler 🙂

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Blog yazısı yazmak
Gezi Yazılarım

Epey uzun zaman olmuş yazmayalı..

Blog yazmak her ne kadar devamlılık gerektirse de bu aralar biraz boşladım yazmayı. Ama blog dünyası boş durmuyor tabii..Neler olmuş
Gezi Yazılarım

Ramazan Bayramı’nda ETSTUR ile Likya Turu Macerası

ETStur ile bir Ramazan Bayramı turu hikayesi.. Bayramınız nasıl geçti? Yediğiniz, içtiğiniz size kalsın gezdiğinizi gördüğünüzü anlatın bakalım. Durun !!