Faydalı Bilgiler

Uçaklarda en güvenli koltuklar hangileri ?

Her geçen gün bir uçak düşme haberi alıyoruz. Peşi sıra olan bu uçak kazaları bi tesadüf mü? Peki, uçaklarda en güvenli koltuklar hangileri?

Bişkek, Guetemala ve Madrid‘te peş peşe maydana gelen uçak kazalarından sonra uçakta güvenlik tartışmaları başladı. Geçen hafta Madrid’den Las Palmas’a giden Spanair‘e ait MD-82 tipi yolcu uçağı 153 kişiye mezar oldu. Kırgızistan’da düşen Itek Air‘e ait Boeing 737 tipi yolcu uçağında 65, Guetemala’da düşen yolcu uçağında da 10 kişi yaşamını yitirdi.

Ardarda gelen bu kazalar acaba en güvenli koltuklar hangileri sorusunu dile getirdi. İngiliz Greenwich Üniversitesi bu soruyu cevaplamak amacıyla, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu‘nun yardımıyla “uçaklarda güvenli koltuklar hangileri” araştırması yaptı. Üniversite son 30 yılda meydana gelen 105 uçak kazasını ve bu kazalardan kurtulan 2 bin yolcunun nasıl hayatta kaldığını inceledi. Uzmanlara göre bir yolcunun oturduğu koltuk, olası bir uçak kazasında yolcunun kazadan kurutulup kurtulamayacağını büyük ölçüde etkiliyor. Hatta İngiliz Virgin Atlantic Havayolları acil çıkış kapısına yakın oturmak isteyen yolculardan ekstra ücret alarak bu araştırmayı bir bakıma doğrulamakta. Buna göre;

Yolcu uçaklarında en güvenli yerler, ön, arka ve ortadaki acil çıkış kapısının yanında bulunan koltuklar. Bu koltukların bir-iki önü veya arkası da diğer koltuklara göre çok daha güvenli.

Yolcu uçaklarında en tehlikeli yerler uçağın arkası ile ortası arasında kalan bölümü. Ortadaki acil çıkış kapısının 6 koltuk gerisindeki sırada oturanlar büyük risk taşıyor.

– Uçağın en önünde oturanların kurtulma şansı yüzde 65. En arkadakilerin oranı ise yüzde 58.

– Koridor tarafında oturmak, pencere kenarından oturmaktan daha güvenli.

Bir uçak kazasından kurtulma şansı ise % 53 dolaylarında. Yine de çak hala dünyanın en güvenli ulaşım aracı. Bir trafik kazasında ölme riski 18 binde 1 iken, uçak kazasında ölme riski 10.4 milyonda 1 olduğu belirtilmekte. Uçak kazalarının ortalama yüzde 51’i ise pilot hatası nedeniyle gerçekleşmekte.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Faydalı Bilgiler

Sultan kayıkları ile boğaz turu

Osmanlı döneminde sultanların Haliç ve boğaz sularında sefaya çıktığı sultan kayıkları tekrar hayat buldu. O günlerdeki keyfi, zevki yaşamak ister
interrail bileti
Faydalı Bilgiler

Interrail, hiç aklınızdan geçmedi mi ?

Interrail Avrupa demiryollarına üye ülkelerde geçerli, bilet sahibine birçok ülkeyi birarada uygun fiyatla gezebilme fırsatı sağlayan bir biletleme sistemi.