Türkiye

Antalya’nın yaşayan müzeleri

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya'nın yaşayan müzeleri

Antalya’nın hayatla özdeşlenen, yakın zamanda açılan Sinema, Deniz Biyolojisi, Soba ve Oyuncak müzelerini duydunuz mu?

Bir şehri yaşatan değerlerin başında sanat, müzik, tiyatro gelir. Müzelerde ise hep bu değerlere ait yaşanmışlıklar vardır. Peki neden sahip çıkmayız bu değerlere? Antalya’da gezilecek yerler diye düşündüğümüzde önce aklımıza plajlar, tarihi – turistik yerler gelir. Oysa ki sinema sahnelerine halka kucak açar, soğuk kış akşamları evlerde sobalar yanar ve sokaklarda ellerinde oyuncaklar, çocuklar oynar. Peki neden hayatla iç içe müzeler olmaz bu şehirlerde?

Antalya’ya en son 2013 Mart ayında Runtolia Yarı Maratonu’na katılmak için kuzenimle birlikte gittim. Daha önce Kaleiçi’nde dolaşmış, Antalya Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Suna İnan Kıraç Akmed Kaleiçi Müzesi gibi Antalya’nın bilinen müzelerini gezmiştim. Açılışıyla ilgili dergide (Motor Boat & Yachting) haber yaptığım için Deniz Biyoloji Müzesi’nden haberdardım ama Antalya’da bir sinema müzesi, bir oyuncak müzesi ya da bir soba müzesi olduğunu bilmiyordum.

Behlül Dal Sinema Müzesi

Kaleiçi’nde bulunan Deniz Biyoloji Müzesi’ne doğru giderken önce Behlül Dal Sinema Müzesi’ne rastladık. Burası Ekim 2013 yılında Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası Behlül Dal’ın adına açılan bir müze. Restore edilmiş iki katlı konakta Behlül Dal’ın kişisel koleksiyonu, Altın Portakal’ın tarihi, set canlandırmaları ve geçmiş dönemlere ait sinema ekipmanları sergileniyor. Konağı dolaşırken eskiden ne zor şartlar altında sinema filmleri çekildiğini daha iyi anlıyorsunuz. Müzedeki görevli arkadaşla konuşurken Antalya’da yeni açılan soba, deniz biyoloji ve oyuncak müzesinden haberdar olduk. Sırayla gezmeye karar verdik.
Adres: Haşim İşcan Mahallesi 1305 Sok No:10

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Behlül Dal Sinema Müzesi
Antalya’nın yaşayan müzeleri – Antalya Behlül Dal Sinema Müzesi

Antalya Behlül Dal Sinema Müzesi

Antalya Soba Müzesi

Zanaatkârlarıyla geleneksel kültürümüze hizmet veren tarihi Demirciler – Sobacılar Çarşısı’nda yer alıyor. Burası 2009 yılında yenilenmiş ve geleneksel el sanatlarının korunduğu ve yaşatıldığı bir çarşı haline getirilmiş. Müzeciliğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşıldığı Soba Müzesi, Türkiye’nin ilk soba müzesi olarak Ocak 2013’te açılmış. Sunay Akın’ın müzenin küratörlüğünü yaptığını en üst kata çıkıp geçmişe ait soba oyuncaklarını görünce anlıyoruz. Müze sobayı sadece bir obje olarak görmekten öte edebiyattaki sıcaklığını da, soğukluğunu da ziyaretçilere sunuyor.
Adres: Balbey Mahallesi, Demirciler içi, No:11, Muratpaşa

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Soba Müzesi
Antalya’nın yaşayan müzeleri – Antalya Soba Müzesi

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Soba Müzesi

Antalya Deniz Biyoloji Müzesi

Türkiye’nin ilk deniz biyoloji müzesi olma özelliği taşıyan Antalya Deniz Biyoloji Müzesi, çoğunluğu Antalya Körfezi’nden olmak üzere Türkiye’nin faklı denizlerinden yakalanan deniz kaplumbağası, köpekbalığı, sünger, mercanlar, yengeç, ahtapot, denizyıldızı ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Müzede yaklaşık 500 çeşit deniz canlısı sergileniyor. Özellikle çocukların eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan müze tehlike altındaki türleri de gözler önüne seriyor. Denizlerimizde yaşayan canlı türlerinin yaşanan kirlilik sebebiyle yok olduğunu düşündüğümüzde sürdürülebilir bir su yaşamı için bu tür müzelerin artması gerektiğine inanıyorum. Müzede kendimizi kaybettiğimiz için ancak kapanış saatine yakın çıkabildik böylece oyuncak müzesini görme şansımız olmadı ama kısaca değinmekte fayda görüyorum.
Adres: Selçuk Mahallesi, İskele Caddesi (eski PTT Binası), Kaleiçi Yat Limanı, Antalya

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Deniz Biyoloji Müzesi
Antalya’nın yaşayan müzeleri – Antalya Deniz Biyoloji Müzesi

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Deniz Biyoloji Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Müze Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi kurucusu, şair ve yazar Sunay Akın danışmanlığında 23 Nisan 2011’de ziyarete açılmış. Müzede özellikle Sanayi Devrimi sonrası Almanya, İngiltere, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra 1950 sonrasında oyuncak üretiminde etkin olan A.B.D ve Japonya üretimi oyuncaklar yer alıyor. Tematik olarak düzenlenen 11 salon ve 40 vitrinde yaklaşık 2000 oyuncak sergileniyor. Ayrıca müzede dünya oyuncak üretiminin en önemlilerinden Alman Lehman’ın İnatçı Katır’ı, Teddy Bear oyuncaklarının ilk örnekleri, ihtişamlı bebek evleri de bulunuyor. Belliz zamanlarda profesyonel eğitimciler eşliğinde müzeye gelen çocuklara tahta oyuncak boyama, kukla, origami, seramik, uçurtma ve maket uçak yapımı, drama eğitimleri de veriliyor.
Adres: İskele Caddesi, No:82 Yat Limanı Muratpaşa

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya’nın yaşayan müzeleri – Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya’nın yaşayan müzeleri - Antalya Oyuncak Müzesi

1 Comment

  1. Avatar

    hotel in antalya

    05 Mart 2015

    Bu güzel yazınız için size teşekkür ederiz. Müşterilerimiz sizin sitenizden bi hayli söz ettiler, bunun için teşekkür ederiz. Ekibinize teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

You may also like

Yedigöller Tabiat Parkı
Türkiye

Doğa harikası Bolu

Rengarenk doğasıyla yılın her günü farklı görüntüler veren Yedigöller bizi bizden alıp götürdü. Bolu Aladağlar ve Gölcük ise mutlaka görülmeli.
Gezi Yazılarım Kampçılık Türkiye Yaşam Tarzım

Yalova, Sudüşen Şelalesi gezimiz

Bahar geldi mi dereler, akarsular coşuyor. Yalova'da bulunan Sudüşen Şelalesi ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Yakınında kamp kurmaksa çok zevkli