Yine, yeniden Likya Yolu’nda yürümek

En son Likya Yolu’nu 2011 yılında yürüdüm. Adrasan – Karaöz arası zorlu bir parkur olmasına rağmen Korsan Koyu’nda yaptığımız birkaç günlük kamp çok iyi gelmişti. Dört yıl ne kadar da çabuk geçmiş. Az bir zaman değil aslında. Bu ay Marmaris gittiğim Loryma Yaz Kupası sırasında Kocabahçe Koyu’nun sırtlarına doğru tırmanırken işaretli yolları görünce aklıma Likya Yolu geldi. Neden tekrar yürümüyorum diye düşündüm. Birkaç gün üzerinden geçmişti ama unutmamıştım. Havaalanında tekrar geldi aklıma ve hemen biletlere baktım. Pegasus’un bilet fiyatları bayram olmasına rağmen gayet uygundu. Bir de üzerine doğum günü indirimi gelince hiç tereddüt etmeden biletlerimi aldım.

Kadir Pirasoğlu?GezginRuhi.com (@gezginruhi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hisarönü’nden Kaş’a Likya Yolu

Bileti aldıktan sonra günler hiç geçmeyecek gibi geldi. Ara ara daha önce aldığım rehber kitap Kate Clow’un Likya Yolu Kitabı’nı karıştırdım, Likya Yolu haritasından mesafeye baktım. İlk seferinde herkes Hisarönü’nden Likya Yolu’nu yürümeye başlarken ben tersten gitmiş ve Olimpos’tan başlamıştım. Bu sefer Likya Yolu yürüyüş rotasına Hisarönü’nden başlamak istiyordum. Benim için bu yürüyüş hem ilk uzun süreli solo yürüyüşüm olacak, hem de bir hedefimi gerçekleştireceğim. Toplam 160 kilometreyi 5-6 günde yürümeyi planlıyorum. Bu hafta dergi bitirdiğimiz için çanta hazırlığı bile son güne kaldı. Çantamı 8kg ile sınırlama düşünüyordum ama yine beceremedim ve 45lt’lik çantaya 10-11kg yük sığdırmayı başardım.

Bakalım önce etap etap instagram ve facebook üzerinden paylaşmayı, sonra da burada yazmayı planlıyorum. Meteorolojiye göre yağışta var bugünlerde. Bakalım yol ne gösterecek yolda göreceğim.

Likya Yolu Maratonu Rotası - likyayoluultramaratonu.com

Likya Yolu Maratonu Rotası – likyayoluultramaratonu.com

Likya Yolu Ultra Maratonu

Benim yürüyeceğim tarihlerde Likya Yolu’nda bir ultra maraton düzenleniyor.26 Eylül ile 4 Ekim arasında yapılacak yarış Ölüdeniz’den başlayıp, Phaselis Antik Kenti‘nde bitecek. Etaplar halinde koşulacak Likya Yolu Ultra Maratonu‘nda 509 km olan Likya Yolu’nun 220-240 kilometrelik kısmı koşulacak. Asıl hayalim bir gün bu yarışa katılmak. Birçok arkadaşım da bu yarışa katılacak. Umarım yol üzerinde onları görme şansım olur.

*Not: Yarış rota görseli likyayoluultramaratonu.com adresinden alınmıştır.

2 YorumlarYorum bırak

  • Her etabı her zaman nefis detaylar, keyifler içeriyor. Ben de Karaöz – adrasan – olimpos etabına bayılırım. Gelidonya her daim bekler..

    • Likya yolunu birçok kez yürüdüm Erkut ama özellikle belirttiğin rotayı bir kere Olimpos-Adrasan-Karaöz bir kere de Adrasan-Karaöz arasını yürüdüm. Şimdi iyi ki yangınlar öncesi yürümüşüm diyorum. Ben yürüdükten sonra yıllar arayla yangınlar çıktı. Ama Gelidonya fenerinde yaptığım kampı unutamam. Çok güzel Likya yolu. Keşke kıymetini bilsek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.